100 lat Bauhausu w Niemczech!

Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) świętuje 100-lecie istnienia Bauhausu. Rocznica założenia legendarnej szkoły w Weimarze stanie się głównym motywem międzynarodowej kampanii tematycznej na rok 2019.

„Jubileusz założenia Bauhausu to doskonała okazja, by umocnić pozycję Niemiec jako najważniejszego celu podróży o charakterze kulturalnym w Europie” – stwierdziła Petra Hedorfer, prezes zarządu DZT. „W Weimarze, Dessau, Berlinie i wielu innych miastach wciąż odczuć można dziedzictwo ruchu Bauhaus oraz niezwykły wpływ, jaki wywarł on na światową architekturę. Jest to zatem ważny element kulturalnej oferty turystycznej Niemiec”.

Mikrostrona jest już dostępna pod adresem www.germany.travel/bauhaus w języku niemieckim, angielskim oraz francuskim. Jubileuszowe logo opatrzone hasztagiem #CelebratingBauhaus łączy oficjalną stronę DZT www.germany.travel ze stroną kampanii. Gdy na nie klikniemy, pośrodku ukaże nam się animacja DZT na temat niemieckich atrakcji turystycznych związanych z Bauhausem. Linki znajdujące się poniżej prowadzą do stron internetowych naszych partnerów: Bauhaus Verbund 2019 oraz regionalnych organizacji promocji krajów związkowych Berlina, Saksonii-Anhalt i Turyngii, w których to dziedzictwo Bauhausu jest najmocniej odczuwalne.

Zaplanowane są różnorodne działania promocyjne w Niemczech i na świecie. Pod koniec października biuro DZT wraz z Thüringer Tourismus GmbH zaproszą do udziału w drugim Incoming & Brand Summit pod hasłem „100 lat Bauhausu” 120 przedstawicieli międzynarodowych mediów i influenserów portali społecznościowych z ponad 20 krajów. Innymi elementami kampanii są wideoprojekt z udziałem partnera medialnego CNN oraz Visual Reality-Project we współpracy z Uniwersytetem Bauhaus w Weimarze. Ponadto DZT oprze się na klasycznych metodach PR, jak i promocji poprzez www.germany.travel.de

Nowe spojrzenie na świat

W 2019 przypada jubileusz 100-lecia powstania Bauhausu. Założony w 1919 w Weimarze, przeniesiony w 1925 do Dessau i zamknięty w 1933 w Berlinie pod naciskiem nazistów, Bauhaus działał tylko przez 14 lat. Pomimo tak krótkiego czasu swego istnienia legendarna Wyższa Szkoła Projektowania wciąż oddziałuje do czasów nam współczesnych.

Wielki jubileusz będzie świętowany w 2019 w zgodzie z ideami Bauhausu: eksperymentalnie, wielopłaszczyznowo, ponadnarodowo i radykalnie współcześnie. Ramy dla obchodów jubileuszu tworzy program „100 lat bauhausu“. Pod hasłem przewodnim „Nowe spojrzenie na świat“ stowarzyszenie Bauhaus Verbund 2019 zaprasza razem z partnerami regionalnymi, krajowymi i zagranicznymi do spojrzenia na nowo na historyczne świadectwa Bauhausu oraz jego znaczenie dla współczesności i przyszłości.

Bauhaus był kreatywną kuźnią idei architektonicznych i wzorniczych i polem doświadczalnym dla wielu dziedzin: sztuk wyzwolonych i pięknych, plastyki, budownictwa i pedagogiki. Tu z entuzjazmem i fascynacją podchodzono do niekonwencjonalnych założeń programowych. Testowano, szkicowano, badano i produkowano. Uczono się i eksperymentowano na prawdziwych materiałach i w realnych warunkach. Celem takiego toku studiów było nic innego jak zrewolucjonizowanie codziennego życia i zasad współżycia społecznego w metropoliach. Problematyka, która dzisiaj jest tak samo aktualna, jak 100 lat temu.

Ze swymi uniwersalnymi środkami wyrazu twórczego – elementarnymi w formie, zrozumiałymi i dostępnymi dla wszystkich – Bauhaus jest identyfikowany przez cały świat z ideą tworzenia przez artystów-rzemieślników różnych dyscyplin jednego wspólnego dzieła, bezwarunkowym poszukiwaniem utopii, szans i inspiracji. Historia międzynarodowego oddziaływania Bauhausu jest jednak pełna ambiwalencji i sprzeczności. Dostarcza obfitego materiału do kontrowersji, które równie mocno rewidują nasze podejście do klasycznego modernizmu jak do naszych współczesnych i przyszłych stylów pracy i życia.

Najważniejsze informacje o Bauhausie

 • Szkoła Bauhaus – uczelnia artystyczno-rzemieślnicza założona w 1919 roku w Weimarze; od 1925 roku działająca w Dessau (dziś Dessau-Roßlau), oficjalnie zamknięta w 1934 roku w Berlinie.
 • Uczelnia powstała z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych.
 • Założycielem oraz pierwszym dyrektorem uczelni był modernistyczny architekt Walter Gropius.
 • Głównym celem Gropiusa było kształcenie nowego pokolenia rzemieślników, a także zniesienie podziału między rzemieślnikiem i artystą oraz stworzenie nowoczesnej architektury, czyli funkcjonalnej oraz integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki
 • „Forma podąża za funkcją” to fundamentalna zasada Bauhausu. 
 • Architektura i obiekty miały być projektowane na kanwie prostych, lecz eleganckich form geometrycznych. Duże znaczenie miały przede wszystkim takie formy jak kwadrat, koło czy stożek.
 • Nazwa Bauhaus nawiązuje do średniowiecznej Bauhütte, czyli strzechy budowlanej, łączącej w sobie praktycznie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego.
 • Styl architektoniczny Bauhaus wyróżnia się przede wszystkim prostotą i minimalizmem.
 • Zdobienia zastępują zróżnicowane faktury, jak na przykład połączenie materiałów błyszczących z matowymi.
 • Wnętrza bauhausowskie były przede wszystkim przestronne, z dużymi przeszkleniami lub odsłoniętymi oknami, a także niewielką liczbą funkcjonalnych mebli.
 • Architekci Bauhausu we wnętrzach zamiast ścian kreowali optyczne podziały na strefy, a na podłogach stosowali naturalne drewno lub kamień.
 • Najpopularniejszymi miejscami, w których można znaleźć styl Bauhaus, są przestrzenie użyteczności publicznej oraz fabryki i biurowce .
 • Do najważniejszych artystów Bauhausu obok Waltera Gropiusa należą: Wassily Kandinsky, George Muche, Paul Klee, Laszlo Moholy-Nagy, Hinnerk Scheper, Josef Albers, Joost Schmidt, Marcel Breuer, Oskar Schlemmer, Ludwig Mies van der Rohe czy Hannes Meyer.

Zdjęcia: DZT

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24