40 milionów pasażerów na polskich lotniskach

Porty lotnicze w Polsce miały dobry ubiegły rok. Przez wszystkie polskie lotniska w 2017 przewinęło się łącznie ponad 40 mln pasażerów.

Większość polskich lotnisk ogłosiła już liczbę obsłużonych pasażerów. Wyniki te są zaskakująco dobre, ale niektóre wciąż czekają z podsumowaniem. W 2017 roku polskie lotniska obsłużyły ok. 40,026 mln pasażerów.
W porównaniu z poprzednim rokiem (2016) polskie porty lotnicze obsłużyły o ponad 6 mln pasażerów więcej, a wzrost w skali roku wyniósł oblisko 18 procent. Wynik ten mógł być jeszcze lepszy, gdyby nie jesienne problemy Ryanaira, który z powodu problemów z brakiem pilotów od września odwołał wiele lotów, a w zimie zawiesił 5 tras z i do Polski. Zamknął też 2 trasy krajowe – z Warszawy do Gdańska i Wrocławia.

Szybki wzrost ilości pasażerów
Ten doskonały wynik cieszy zwłaszcza jeśli spojrzymy na historię. W 2004, roku, wejścia Polski do Unii Europejskiej nasze lotniska obsłużyły 8,83 mln pasażerów, a już rok później przewinęło się przez nie 11,5 mln ludzi. W roku 2010 padła kolejna bariera – czyli 20 mln pasażerów rocznie, zaś następną granicę – 30 mln pasażerów osiągnęliśmy w 2015 roku, a na kolejny „okrągły” poziom – czekalismy tylko dwa lata! W minionym roku po raz pierwszy w historii na każdego mieszkańca Polski przypadła statystycznie jedna podróż samolotem. Z badań wynika, że częściej od nas latają nie tylko Hiszpanie (3,8 podróży rocznie) czy Niemcy (średnio 2,6 podróży w 2015 r.), ale też Litwini (współczynnik 1,4) i Czesi (1,2 podróży rocznie).

Duże lotniska napędzają wzrosty
Najwięcej pasażerów przewinęło się przez warszawskie Lotnisko Chopina, które obsłużyło 15,752 mln pasażerów – o 2,8 mln osób więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 22,7 proc. w skali roku. Ten dobry wynik to przede wszystkim zasługa LOT-u, który realizuje politykę budowy dużego hubu przesiadkowego. Prezes LOT, Rafał Milczarski przyznał, że przewoźnik w 2018 roku chce otworzyć przynajmniej 20 nowych tras, w tym 2 dalekie połączenia międzykontynentalne.
Rekordowym miesiącem dla Chopina był lipiec, gdy lotnisko odprawiło aż 1,7 mln pasażerów. Spowodowało to problemy obsługującej lotnisko Okęcie firmy LS Airport Services z handlingiem i obsługą pasażerów. W efekcie, niemal co drugi lot w warszawskim porcie był opóźniony.
Imponujące wzrosty zanotowały też porty w: Krakowie (+17,2 proc., Katowicach (+21,7 proc) i Wrocławiu, gdzie liczba pasażerów wzrosła. w skali roku o 18 proc.
Port lotniczy im. Lecha Wałęsy Gdańsku, według wstępnych szacunków obsłużył około 4,6 mln pasażerów (wzrost o ok. 14,7 proc. w skali roku). Udaną końcówkę roku miał też port w Poznaniu, gdzie jesienią swoją bazę otworzył Ryanair. W stolicy Wielkopolski lotnisko pasażerskie obsłużyła 1,85 mln podróżnych. Pewien problem jest z dużym lotniskiem w Modlinie największych portów jedynie Modlinie, gdzie liczba pasażerów wzrosła jedynie o 70 tys. podróżnych. Mamy tu jednak spór udziałowców, czego efektem jest blokada rozbudowy lotniska, które pęka w szwach.

Optymizm lotnisk średnich i małych
Wśród średnich portów lotniczych najlepiej wypadły lotniska w Szczecinie i Lublinie, gdzie liczba pasażerów wzrosła odpowiednio o 24 i 13,9 proc. w skali roku. Słabszy rok ma lotnisko w Rzeszowie, ale w tym roku powinno być znacznie lepiej z powodu ekspansji LOT, który od 9 marca uruchomi trasę z Rzeszowa do Tel Awiwu, a od 29 kwietnia – całoroczne połączenie do Newark w USA obsługiwane przez Dreamlinera.
Najszybciej rosną najmniejsze lotniska: Szymany obsłużyły 104,8 tys. podróżnych co daje wzrost aż o 122,9 proc. w skali roku. w Zielonej Górze (17,7 tys. osób wzrost o ponad 91 proc). Nie najlepiej radzą sobie Łódź i Bydgoszcz, ale jest szansa na poprawę wyników w tym roku, nowe kierunki z tych portów otwierają LOT (do Lwowa), Ryanair do Londynu Luton i Aten, a także Lufthansa (do Monachium i Frankfurtu).

Fot: Lotnisko Chopina w Warszawie/Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24