Wrocław i San Sebastian: Europejskimi Stolicami Kultury 2016

Europejskie Stolice Kultury to jeden z najbardziej prestiżowych projektów Unii Europejskiej. Zainicjowany w 1985 r. przez ówczesną grecką minister kultury Melinę Mercouri projekt jest najbardziej znaną inicjatywą kulturalną Europy.

Tytuł ESK przyznawany się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego. Jest to dla nich wspaniała możliwość poprawy wizerunku, zaistnienia w świadomości międzynarodowej i przyciągnięcia większej liczby turystów.

Europejskimi Stolicami Kultury w 2016 roku są Wrocław i San Sebastian (po baskijsku Donostia) stolica regionu Gipuzkoa w Kraju Basków.

Historyczna stolica Śląska o bogatej przeszłości, jest ściśle związana z historią i kulturą Polski, Czech i Niemiec. To największe miasto na świecie, które całkowicie wymieniło ludność.

Sercem miasta jest Rynek Główny z Ratuszem uważanym za jeden z najpiękniejszych w Europie. Na Ostrowie Tumskim zachował się wspaniały zespół architektury sakralnej. W barokowym gmachu wrocławskiego uniwersytetu znajduje się  niesamowita Aula Leopoldina, najwspanialszy przykład późnobarokowej sali w tej części Europy. Z tarasu Wieży Matematycznej roztacza się wspaniały widok na wrocławskie stare miasto i wyspy na Odrze.

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Hala Ludowa przypomina gigantyczny betonowy tort, to jedyne miejsce na terenie Polski, gdzie odbywały się Igrzyska Olimpijskie, a pobliski Miejski Ogród Zoologiczny stanowi niemałą atrakcję nie tylko dla dzieci. Warto też wspomnieć o wrocławskich krasnalach, których jest tu już ponad 250.

Wrocław jest miastem pięknych parków i najbardziej zieloną polską metropolią. Tutejszy

Park Szczytnicki, to największy i najstarszy park miejski Wrocławia założony jeszcze w XVIII stuleciu w stylu angielskim, w którym rośnie ponad 370 gatunków drzew i krzewów. Szczególnie pięknie jest tu wiosną, kiedy kwitną azalie i rododendrony. Miejscem spacerówwrocławian jest też uniwersytecki Ogród Botaniczny z pięknym ogrodem kwiatowym, oranżerią, alpinarium i największą w naszym kraju kaktusiarnią w której zgromadzono ponad 1,5 tysiąca tych kolczastych roślin.

Wręczenie Europejskich Nagród Filmowych, Olimpiada Teatralna i spotkanie chórów z państw europejskich – to niektóre z ważnych wydarzeń artystycznych, które odbędą się we Wrocławiu w 2016 r.

Program ESK we Wrocławiu rozpocznie się w Weekend Otwarcia 15–17 stycznia i obejmie prawie 100 wydarzeń kulturalnych. Głównym wydarzeniem w niedzielę 17 stycznia będzie „Przebudzenie” – przemarsz korowodów wyruszających z czterech dzielnic Wrocławia i zmierzających na Rynek, gdzie odbędzie się wielki finał. Weźmie w nim udział ponad 2 tys. artystów, śpiewaków i muzyków oraz innych wykonawców. Korowodom przewodzić będą artyści, reprezentujący cztery Duchy Wrocławia (Ducha Wielu Wyznań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy i Ducha Powodzi), a ich uczestnicy będą się zatrzymywać po drodze, aby opowiadać bogatą historię miasta. W wydarzeniu  Hasło ESK 2016 Wrocław brzmi „Przestrzenie dla piękna”.

W całorocznym programie artystycznym Wrocławia znalazło się ponad tysiąc wydarzeń, które opracowali kuratorzy zajmujący się poszczególnymi obszarami sztuki – architekturą, filmem, literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem, performance oraz operą.

W dziedzinie filmu najważniejszym wydarzeniem będzie wręczenie Europejskich Nagród Filmowych w grudniu 2016 r. Ważny projekt „Opery filmowe” przewiduje zaproszenie do Wrocławia znanych europejskich reżyserów filmowych, którzy zrealizują tu przedstawienia operowe.

W 2016 r. Wrocław będzie Światową Stolicą Książki UNESCO. Jednym z wydarzeń ma być projekt „Bibliopolis. Miasto Bibliotek”, którego celem ma być propagowanie czytelnictwa. Odbywać się będą publiczne czytania, wymiany książek, a literatura ma być obecna na fasadach domów, oraz na 10 tys. samochodów które zostaną oklejone tekstami literackimi. We Wrocławiu zainaugurowany zostanie także światowy hymn książki, którego tekstem będzie wiersz Tadeusza Różewicza, tłumaczony na kilka języków.

Kluczowym wydarzaniem teatralnym roku 2016 we Wrocławiu będzie Olimpiada Teatralna, czyli międzynarodowy festiwal prezentujący twórczość najwybitniejszych reżyserów teatralnych z całego świata. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się m.in.: Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Eugenio Barba, Peter Brook i Romeo Castellucci. Zaprezentują oni swoje najważniejsze spektakle oraz premiery.

Przez rok Wrocław będzie miejscem ponad tysiąca wydarzeń kulturalnych. Najważniejsze z nich to wystawa prac hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (wernisaż 15 stycznia w Galerii Awangarda) oraz ekspozycja „Made in Europe Mies van der Rohe Award”, prezentujaca 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury ( wernisaż 16 stycznia w Muzeum Architektury). Odbędzie się także trzydniowy projekt „Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. Także sobotę (16 stycznia) we wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże „Muzeum Marzeń”dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24