Touroperatorzy: sprzedaż wycieczek w biurach podróży drastycznie w dół

Problemy polskiej branży turystycznej wynikają m.in. z obaw klientów przed zagrożeniem terrorystycznym. Najbardziej podupadły bowiem popularne w Polsce kierunki wyjazdowe do Egiptu czy Tunezji, gdzie w ubiegłym roku miały miejsce zamachy. Po zamachach zainteresowanie tymi wyjazdami spadło prawie całkowicie. W zamian za to Polacy wybierają droższe, ale bezpieczniejsze kierunki takie jak Portugalia czy Hiszpania. Na osłabienie w branży turystycznej oprócz zagrożenia terrorystycznego wpływ miały też strajki w Grecji, słabsza złotówka i związany z tym większy koszt wycieczek czy obawy związane z uchodźcami. Tylko w pierwszym tygodniu nowego roku liczba klientów biur podróży była o 27 proc. niższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Według KRD po ubiegłorocznych wakacjach zadłużenie biur wynosiło ponad 9,5 mln zł – w styczniu 2016 r. wysokość zadłużenia przekroczyła 12,8 mln zł. Kwota ta jest wyższa niż wartość zadłużenia notowana w KRD, gdy branża przeżywała największe problemy. W najgorszym okresie w bazie danych KRD wpisanych było 493 biur i agencji, a z rynku zniknęło wtedy kilkanaście biur podróży. Według władz Rejestru problemy z wypłacalnością mogą mieć firmy, które nie wprowadziły zróżnicowanej oferty wyjazdowej i które nadal proponują destynacje tracące zainteresowanie wśród turystów.

KRD zwraca uwagę, by jeszcze przed wykupieniem wycieczki czy imprezy sprawdzić firmę turystyczną, z której usług chcemy skorzystać.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24