Festiwal Wisły – cztery dni z Królową Polskich Rzek

Festiwal Wisły to spotkania z tradycją i przygodą, zabawa, koncerty, pokazy rzemiosła i bogactwo smaków na jednym z najbardziej malowniczych odcinków Wisły – od Włocławka po Toruń.

Płynąc tą trasą – przez Bobrowniki, Nieszawę, Ciechocinek – napotkamy wyspy z ostojami dzikiej przyrody, malownicze ruiny średniowiecznych zamków, tajemnicze wraki, tętniące nadwiślańską tradycją i kulturą miasta oraz wsie związane od wieków z tą wyjątkową rzeką. Główne imprezy festiwalowe będą odbywać się we Włocławku – 12 sierpnia, w Ciechocinku – 13 sierpnia i w Toruniu – od 14 do 15 sierpnia.

Między 675 a 735 kilometrem rzeki – w rejonie od Włocławka do Torunia – Wisłę przecinał Szlak Bursztynowy, przebiegała tędy granica z Prusami i z państwem Zakonu Krzyżackiego. W 1466 roku podpisano tu II pokój toruński otwierający wolny flis na Wiśle. W 1920 r. Wisła była w tym rejonie bohatersko broniona przed bolszewikami. Obecnie ten odcinek rzeki jest strategiczny za sprawą planów budowy kolejnej zapory.

Podczas Festiwalu Wisły będzie wiele okazji do spotkania z tradycją nadrzeczną, z ludźmi którzy rekonstruują szkuty, galary i baty, zwinne lejtaki i nieszawki o charakterystycznie zadartych dziobach. Będą też rzemieślnicy wyrabiający sieci, beczki, liny i oczywiście łodzie. W tym charakterystyczne, długie, topolowe dłubanki. Zagrają renomowane zespoły szantowe, wystąpią artyści, odbędą się liczne pokazy. Żeglarze z Francji, znawcy Loary, nad którą – w Orleanie – odbywa się Festiwal Loary, największy festiwal rzeczny w Europie, również zaprezentują swoje jednostki. Festiwal Wisły zakończy widowisko światło-woda-dźwięk (w godz. 20.45 – 21.15) i pokaz fajerwerków rozświetlających łodzie i statki na tle panoramy Torunia.

Na Turnieju Nadwiślańskich Smaków, rozgrywanym podczas Festiwalu Wisły, będzie można sprawdzić, jak smakują miejscowe nalewki, tradycyjny chleb, sery, powidła, przetwory i wszelakie mięsne przysmaki. Wszystkie produkty powalczą o tytuł Nadwiślańskiego Smaku 2017, a o wyborze zadecydują również uczestnicy Festiwalu.
(http://www.festiwalwisly.pl/)

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24