A jednak Radom?

 Z analizy niezależnego doradcy, firmy Arup wynika, że lotnisko w Radomiu spełnia kryteria lotniska komplementarnego dla Lotniska Chopina. Czy pasażerowie czarterów i tanich linii będą musieli zmierzyć się z dotarciem do odległego od Warszawy o 108 km Portu Lotniczego Radom? Loty rozkładowe z radomskiego lotniska nie odbywają się od 30. października 2017 roku.

 

W Arup przeanalizowano zarówno możliwości przepustowości warszawskiego portu, jak i parametry lotniska w Radomiu oraz w Modlinie. Pod uwagę wzięto zarówno infrastrukturę lotniskową, czyli drogi startowe, kołowania, miejsca postojowe dla samolotów, przepustowość terminali pasażerskich, możliwości dojazdu dla pasażerów oraz kwoty potrzebne na nakłady inwestycyjne w rozbudowę portów, czy też strukturę właścicielską. Z analizy wynika, że w przypadku lotniska w Radomiu za 20 miesięcy „mamy możliwość posiadania lotniska, które jest w stanie obsłużyć około 3 mln pasażerów czarterowych”.

— Oczywiste jest, że wyborem jest Radom. Mamy rekomendację merytoryczną dotyczącą drugiego lotniska. — powiedział Mariusz Szpikowski, Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Zdaniem wicemarszałka Senatu Adama Bielana jest duża szansa, że loty z rozbudowanego lotniska w Radomiu rozpoczęłyby się w sezonie zimowym 2019/2020.

Radomskie lotnisko znajduje się we wschodniej części gminy Miasta Radom, około 4 km od centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie obwodnicy, która jest początkowym odcinkiem Drogi Krajowej nr 9 do Rzeszowa. Część wojskowa lotniska posiada własną, czynną bocznicę kolejową, oddaloną od terminala pasażerskiego o 600 metrów, która mogłaby być połączona z głównym dworcem kolejowym w Radomiu, z czasem podróży poniżej 10 minut. Realizacja tego projektu planowana jest na lata 2019-2020.

Źródło: www.kurier.pap.pl oraz  https://lotnisko-radom.eu. Zdjęcie: https://en.wikipedia.org

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24