Alarm smogowy we włoskich miastach

Powrót prawie wiosennej, słonecznej pogody w dużej części Włoch, brak opadów i wiatru sprawiają, że po niespełna miesiącu ogłoszono nowy alarm smogowy dla wielkich miast: Rzymu, Turynu, Mediolanu, Florencji i Wenecji.

Władze ponownie wprowadzają ograniczenia w ruchu samochodów, a także w ogrzewaniu budynków. W Rzymie kolejny dzień z rzędu znacznie przekroczony jest dopuszczalny poziom szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu. Jego alarmujące stężenie wykazuje 11 na 13 punktów pomiaru w Wiecznym Mieście. Najbliższą niedzielę ogłoszono ekologiczną, co oznacza zakaz jazdy autem od rana do południa, a następnie od popołudnia do wieczora. Następnie ma zostać przywrócona zasada ostatniej cyfry tablicy rejestracyjnej. Podczas gdy jednego dnia zakaz dotyczy samochodów z cyfrą parzystą, drugiego – z nieparzystą. W całym Rzymie obowiązuje też rozporządzenie nakazujące obniżenie do 18 stopni Celsjusza ogrzewania w domach mieszkalnych i urzędach oraz instytucjach. Nie dotyczy on placówek medycznych i szkół.

Podobne kroki będą podjęte także w innych miastach. Jednak obrońcy środowiska uważają je za doraźne i niewystarczające, bo ich zdaniem konieczna jest wielka strukturalna zmiana dotycząca zasad transportu, na rzecz komunikacji miejskiej.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24