Aleksander Doba podróżnikiem roku w światowym plebiscycie National Geographic

Polski kajakarz Aleksander Doba został Podróżnikiem Roku 2015 w zorganizowanym przez National Geographic głosowaniu internautów.

Ten sukces jest tym większy, że Olek Doba, krzepki 68-latek z Polic, pokonał światową elitę podróżników a wśród nich takie sławy jak wspinacz Tommy Caldwell, himalaista Ueli Steck, wysokogórska narciarka Kit DesLauriers, surferka i żegarka Liz Clark czy długodystansowy pływak Lewis Pugh.

Polak spędził ponad siedem miesięcy (167 dni i nocy) na oceanie w 7-metrowym niezatapialnym kajaku „Olo” wykonanym z laminatu węglowo-aramidowego w szczecińskiej stoczni Andrzeja Armińskiego wiosłując przez Atlantyk od portugalskiej Lizbony do New Smyrna Beach na Florydzie. Ze względu na przeciwne wiatry, burze (8 sztormów) i niekorzystne prądy morskie zamiast 8 700 km przepłynąć musiał 12,5 tysiąca km. Jest jedynym człowiekiem, który samotnie przepłynął kajakiem, wiosłując o własnych siłach z kontynentu na kontynent (inni kajakarze ułatwiali sobie zadanie startując z Wysp Kanaryjskich lub Karaibów). W czasie wyprawy nie korzystał z żadnej pomocy z zewnątrz a wszystkie zapasy wiózł ze sobą. Odżywiał się żywnością liofilizowaną (odwodnioną), pił odsoloną wodę morską.

Nie była to pierwsza transatlantycka podróż polskiego kajakarza. W latach 2010-2011 wypłynął z Dakaru w Senegalu i po 99 dniach samotnego rejsu roku dopłynął do Acarau w Brazylii. Przepłynął wtedy prawie 5,5 tys. kilometrów.

Olek Doba to najbardziej doświadczony polski kajakarz. Po rzekach, morzach i oceanach przepłynął prawie 90 tysięcy kilometrów. Opłynął m. in. Bałtyk, jezioro Bajkał, przepłynął z rodzinnych Polic do Narwiku. Więcej informacji o wyprawach Aleksandra Doby można znaleźć na jego stronie aleksanderdoba.pl

Pogromca Atlantyku ma dziś 68 lat i jest emerytowanym inżynierem, był pilotem szybowcowym, skakał ze spadochronem. Ma wszystkie odznaki kajakarskie. Aleksander Doba pokazał nam, że życie niezależnie od wieku może być wielką przygodą.

fot. Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24