Alfa Star bierze kurs na GPW. Wywiad z prezesem Sylwestrem Strzylakiem

Biuro podróży Alfa Star jest dziś tematem numer jeden. Egipska firma Travco Group zainwestowała w 30 procent akcji polskiego przedsiębiorstwa. Czy to tylko zastrzyk gotówki, czy zupełnie nowe perspektywy? – odpowiada w wywiadzie dla Turystyki24 prezes Sylwester Strzylak.

Turystyka24: Z jakimi uczuciami wrócił Pan z Frankfurtu, po podpisaniu listu intencyjnego z Hamedem El Chiaty?
Sylwester Strzylak, prezes Alfa Star S.A.: Jesteśmy pełni optymizmu i cieszymy się ze współpracy z firmą Travco Group. Jest to silny gracz,  obsługujący rocznie około miliona turystów, przysyłanych przez największe biura podróży z Zachodniej Europy. Na rynku egipskim działa od trzydziestu lat. Korzystając z wiedzy oraz doświadczenia nowego partnera będziemy konsekwentnie rozwijać i umacniać naszą pozycję.

Jak należy rozmawiać o biznesie z Egipcjanami?
Mamy komfortową sytuację ponieważ nasz partner na stałe mieszka w Europie, więc nie odczuwamy różnic kulturowych. Z właścicielem Travco Group od razu znaleźliśmy wspólny język i szybko doszliśmy do porozumienia.

Co zmieni się w ofercie Alfa Star po objęciu 30 proc. akcji firmy przez Travco Group?
Travco Group to dla nas solidny partner, dzięki któremu nasi klienci zyskają dostęp do 170 hoteli Jaz, Iberotel i Sol Y Mar, 1000 pojazdów do transportu turystów oraz 21 statków wycieczkowych pływających po Nilu. Myślę, że te liczby pokazują wiele. Dzięki współpracy z firmą o ugruntowanej pozycji i tak bogatym doświadczeniu, oprócz 16 dotychczas proponowanych przez Alfa Star S.A. destynacji, będziemy mogli przybliżyć naszym klientom kraje Bliskiego Wschodu. W ofercie pojawi się  Jordania, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Oman. Są to kierunki, których Polacy jeszcze nie eksplorowali. Włączając je do oferty stwarzamy unikalną szansę poznania zupełnie nowych zakątków świata.

Ostatni czas był trudny. Co na zmianie zyskają akcjonariusze Alfa Star?
Dla wszystkich są to dobre wiadomości. Każdemu z akcjonariuszy zależy na sukcesie firmy i dalszym rozwoju. Podpisanie listu intencyjnego doprowadziło do wzrostu wolumenu ze 100 akcji w dniu 9 grudnia do 137 796 tys. w dniu 16 grudnia 2014 r. Nastąpił także wzrost ich kursu z poziomu ok. 0,60 do 0,90 zł (stan na dzień 18 grudnia 2014 r.). Fakt ten potwierdza, że podjęliśmy dobrą decyzję.

Kończy Pan rok w dobrym nastroju.
Dla Alfa Star S.A. był to wyjątkowy rok, połączony z debiutem na New Connect. Udało nam się również osiągnąć znaczący wzrost sprzedaży. W okresie od początku stycznia do końca sierpnia zwiększyliśmy nasze przychody o 18,7%, co oznacza, że przychód spółki wyniósł 164.706.228,20 zł. W analizowanym okresie odnotowaliśmy zysk brutto w wysokości 4.573.317,76 zł., podczas gdy w roku 2013, w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia wyniósł on 581.566,97 zł. Jest to efekt realizowanej strategii Alfa Star S.A., która zakłada wprowadzenie do portfolio nowych, atrakcyjnych kierunków. Konsekwencją tych działań jest nawiązanie współpracy z Travco Group, dzięki czemu udało nam się zwiększyć liczbę dostępnych destynacji z 16 do 19. Sukces, który osiągnęliśmy to również wynik współpracy z agentami. Uważam, że jest to jeden z najistotniejszych elementów związanych zarówno z bezpośrednim dotarciem do klientów jak i budowaniem pozycji firmy na rynku. Ponieważ sytuacja finansowa spółki jest bardzo dobra, w 2015 roku planujemy również debiut na Rynku Głównym GPW.

Alfa Star była do tej pory właściwie firmą rodzinną. Jak teraz zmieni się model zarządzania?
Model zarządzania nie zmieni się, ponieważ pakiet większościowy akcji Alfa Star S.A. nadal pozostaje w naszych rękach. Jesteśmy natomiast przekonani, że posiadanie tak mocnego partnera w swoich szeregach pozwoli nam wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte przez firmę Travco Group, aby budować naszą ofertę, w sposób spełniający najwyższe standardy oraz odpowiadający potrzebom rynku. Zależy nam aby nasi klienci wybierając wakacje z Alfa Star S.A. czuli się pewnie i bezpiecznie, a jakość świadczonych usług była konkurencyjna w stosunku do ich ceny.

Czy związanie się z tak silnym partnerem, częściowo należącym do koncernu TUI to tylko pierwszy krok do następnych zmian i przetasowań w akcjonariacie?
W tej chwili priorytetem jest rozwój oraz umacnianie pozycji Alfa Star S.A. na polskim rynku. Współpraca z Travco Group, to jeden z elementów naszej strategii, który umożliwi nam zwiększenie liczby proponowanych kierunków podróży oraz pozwoli naszym klientom na korzystanie z wysokiej klasy hoteli oraz bogatej oferty wycieczek fakultatywnych. Nadal będziemy dążyć do umocnienia naszej pozycji na rynku, ponieważ chcemy pozostać jednym z kluczowych graczy. Natomiast branża turystyczna ciągle się rozwija i nie mogę wykluczyć żadnych pomysłów, które mogłyby pomóc osiągnąć nam zamierzony cel.

Czego mogą się spodziewać agenci Alfa Star w nadchodzącym sezonie?
Współpraca z agentami stanowi niezwykle istotne ogniwo w procesie obsługi klienta, dlatego w tym roku wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Agentów Turystycznych oraz Polską Izbą Turystyki wypracowaliśmy rozwiązania, które zdecydowanie ułatwią pracę agentom. Zadbaliśmy o podwyższenie prowizji, ujednolicenie cen we wszystkich kanałach sprzedaży, wprowadziliśmy możliwość samo-fakturowania i natychmiastowego rozliczania prowizji oraz ustaliliśmy jednolitą politykę prowizyjną dla wyjazdów grupowych. Mamy nadzieję, że te zmiany wpłyną korzystnie na każdą ze stron i przyczynią się do osiągnięcia wspólnego sukcesu. Wierzymy, że dzięki podniesieniu jakości współpracy z agentami osiągniemy lepsze rezultaty oraz zapewnimy spółce stabilny rozwój. Alfa Star S.A. zdecydowanie będzie utrzymywać ten kierunek, konsekwentnie rozwijając sieć agentów na terenie całego kraju.

Wielu klientów jeździ z biurem co roku. Jakie zmiany odczują kiedy pojadą z Alfa Star latem 2015?
Oferta wakacyjnych wyjazdów na lato 2015 oprócz dobrze znanych destynacji obejmuje także nowe propozycje. Wielbiciele Bułgarii będą mogli spędzić urlop w dwóch nowych kurortach. Pierwszy z nich to Obzor, a drugi Albena. W tegorocznej ofercie pojawiły się również Bałkany. Klienci Alfa Star S.A. zyskali możliwość wypoczynku w Chorwacji, Czarnogórze oraz Słowenii. Na turystów czekają propozycje dostosowane do potrzeb zarówno indywidualnych podróżnych jak i rodzin z dziećmi. Dodatkowo dla naszych stałych klientów przygotowaliśmy specjalne bonusy. Poza tym stale rozbudowujemy naszą bazę hotelową oraz ofertę wycieczek fakultatywnych. Dzięki współpracy z Travco Group nasi podróżni będą teraz mieli możliwość poznania krajów Bliskiego Wschodu. Wspólnie z naszym nowym partnerem przygotowujemy również niespodziankę, o której więcej opowiem już niebawem.

Czego życzy Pan swojemu zespołowi i agentom podczas spotkania świątecznego?
Przede wszystkim chciałabym serdecznie podziękować za zaangażowanie oraz ogromny wkład pracy,  jak również czas poświęcony na budowanie wspólnego sukcesu. Jestem wdzięczny wszystkim pracownikom i agentom Alfa Star S.A., bo to oni na co dzień budują naszą pozycję oraz wizerunek firmy. Ich wiedza oraz komunikatywność przyczyniły się do osiągnięcia doskonałych wyników. Życzę wszystkim owocnego roku 2015 oraz dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do celu.

Related News

One Response

Leave a Reply

Trackbacks/Pingbacks

  1. Alfa Star. Gwarancje last minute

© 2014-2018 TURYSTYKA24