Atrakcyjne pogranicze polsko-słowackie

Ponad 600 km nowych szlaków rekreacyjnych i kilkanaście kompleksowych ofert turystycznych, takich jak tężnie solankowe w Rabce-Zdroju, czy 28-kilometrowy odcinek EuroVelo, przybędzie na pograniczu polsko-słowackim. Odnowione zostaną kolejne obiekty historyczne.

To efekt obrad Komitetu Monitorującego Program Interreg Polska-Słowacja, który zdecydował o dofinansowaniu 13. projektów. Blisko 24 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W realizację projektów zaangażowanych jest 49. partnerów z Polski i Słowacji. W większości są to samorządy (miasta, gminy, powiaty pogranicza) lub ich stowarzyszenia, a także muzea, leśnictwa, organizacje turystyczne, organizacja kościelna, park narodowy, uniwersytet.

„Góry bez granic”. Projekt ma być realizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Krakowie w partnerstwie ze słowacką organizacją Klub Słowackich Turystów. Tworzy nową ofertę turystyki aktywnej, która zintegruje w jedną sieć ponad 450 km szlaków pieszych biegnących wzdłuż całej granicy polsko-słowackiej. Atrakcją szlaku będą zamontowane liny asekuracyjne dla miłośników wspinaczki górskiej.

„Porta Rusica – z Połonin w Bieszczady”. Projekt ma być realizowany przez Powiat Leski w partnerstwie ze słowackim leśnictwem z Ulič. Zostanie wytyczony i oznakowany ok. 60-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez Województwo Podkarpackie i Kraj Preszowski. Będą to głównie leśne ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe. Mapa ścieżek będzie dostępna poprzez bezpłatną aplikację na smartfony z możliwością skanowania kodów QR lokalizujących miejsce pobytu rowerzysty.

„Otwieramy wrota Karpat” dla zainteresowanych atrakcjami Pogórza Karpackiego. Inicjatorem projektu jest Powiat Bieszczadzki. Będzie on zrealizowany we współpracy z Miastami Medzilaborce i Giraltovce oraz Gminą Zagórz. Odnowione zostaną zapomniane obiekty dziedzictwa kulturowego, w których będą się odbywały różnego typu imprezy kulturalne. W Ustrzykach Dolnych, wokół starej rafinerii odnowiona zostanie przestrzeń na potrzeby działań Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Powstanie mini skansen kolejowy w Zagórzu. W Medzilaborcach będzie utworzone Muzeum I Wojny Światowej. Po stronie słowackiej w Giraltovcach powstanie Dom Słowacko-Polski. Wszystkie te miejscowości łączy trasa kolejowa.

„Człowiek w Tatrach – Tatry w człowieku”. Projekt zrealizuje Tatrzański Park Narodowy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem oraz Miastem Poprad. Powstaną otwarte muzea taternictwa i narciarstwa. Zbiory będą dostępne zarówno na miejscu, jak i wirtualnie. Będzie można udać się na wirtualne spacery po trasach turystycznych oraz zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa i ochrony przyrody w górach, dowiedzieć się, jak tworzyć małe trasy turystyczne, narciarskie, wspinaczkowe. W tym celu powstaną przewodniki Wirtualny Taternik i Wirtualny Narciarz.

„Szlak wokół Tatr” – projekt prowadzony w kilku etapach od 2015 roku – zyska dodatkowych 28 km nowych tras, co pozwoli zamknąć 250-kilometrową pętlę tras narciarskich, rowerowych i biegowych, biegnących wokół Tatr. Powstaną dodatkowe strefy wypoczynku dla rowerzystów, zlokalizowane w sąsiedztwie ciekawych miejsc i atrakcji przyrodniczych, jak np. rezerwat Bór, czy jezioro w Krauszowie. Projekt prowadzi Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Tatry we współpracy z polskimi i słowackimi gminami, przez których tereny biegną ścieżki Szlaku wokół Tatr.

Jak informuje resort Inwestycji i Rozwoju, szansę na realizację ma kolejnych 17 projektów z listy rezerwowej, których wsparcie będzie możliwe po zatwierdzeniu zmian w programie Interreg przez Komisję Europejską.

Źródło: www.kurier.pap.pl. Fot.: http://www.szlakwokoltatr.eu/

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24