Autokary: przeglądy przed sezonem

Początek roku to najlepszy okres na modernizację i przegląd floty autobusowej – twierdzą specjaliści.

Naprawy, przeglądy techniczne i modernizacja wizualna przeprowadzana w styczniu zapewni gotowość pojazdów do aktywnego okresu eksploatacji w czasie narciarskich wyjazdów oraz ferii zimowych, jak również pierwszych długich weekendów wiosennych. Wzmożona intensywność przejazdów wymaga właściwego dostosowania floty do spełnienia wymogów bezpieczeństwa i komfortu podróży pasażerów na bardzo konkurencyjnym rynku. Chociaż zgodnie z przepisami okresowe przeglądy, a co za tym idzie również naprawy, muszą być przeprowadzane co pół roku, warto uniezależnić się od kalendarza dowodu rejestracyjnego na rzecz kalendarza ekonomii.

– Przeprowadzanie okresowej naprawy floty autokarowej, czy to sprowadzające się do napraw głównych czy tylko bieżących, warto przeprowadzić w grudniu lub styczniu. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu pojazdów do intensywnych wyjazdów sezonowych na kursach rejsowych możemy uzyskać dwa niezwykle ważne efekty. Nie tylko zabezpieczamy się przed wyłączeniem autobusu z kursowania w gorącym okresie przewozowym, ale również wyrabiamy zapamiętywane na długo przez pasażerów poczucie jakości realizowanej usługi – mówi TURYSTYCE24 Marcin Wocław, prezes firmy Bus-Service.

Niezależnie od aktualnego przeglądu czy wymagań dotyczących głównej naprawy warto skorzystać więc z możliwości przeprowadzenia napraw okresowych i wymiany części. Przegląd i naprawa sprowadzać się będzie do dwóch kategorii najważniejszych dla przewozu osób – bezpieczeństwa i komfortu podróży. Dla zapewnienia bezpiecznego przejazdu warto zadbać o kontrolę i ewentualną wymianę wszystkich nadwyrężonych części i materiałów. Elementy wymagające naprawy głównej każdy kierowca dostrzeże na pierwszy rzut oka. Kontroli mogą jednak wymagać mniejsze, trudniejsze do dostrzeżenia części w rodzaju uszczelek, filtrów, pasków i przewodów wymagające kompleksowej diagnostyki w specjalistycznym warsztacie. Za komfort podróży pasażerów odpowiedzialne będą natomiast, często awaryjne lub mocno eksploatowane części układów elektronicznych czy pneumatycznych. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie wszystkich bezpieczników, czujników, zaworów czy nawet żarówek, które warto czasem wymienić zanim dojdzie do awarii. Dodatkowo warto sprawdzić elementy często nadeksploatowane przez pasażerów, takie jak odbojniki, siłowniki czy sprężyny foteli. Nie można również zapominać o wymianie płynów eksploatacyjnych i regulacji układów, które odpowiadają zarówno za bezpieczeństwo, jak i komfort prowadzenia pojazdu dla kierowcy, przekładające się na jakość podróży pasażerów.

Nasz rozmówca twierdzi, że okresowe przeglądy i naprawy pojazdu nie wpływają znacząco na wyróżnienie przewoźnika na bardzo konkurencyjnym rynku transportu osób. Z prostego powodu. Bezawaryjność pojazdów nie jest elementem dostrzegalnym przez pasażerów w pierwszej kolejności. O tym, czy pozytywnie oceniony zostanie przewoźnik i czy pasażer kolejny raz wybierze tę samą linię, decydować będzie przede wszystkim atrakcyjność oferty, komfort podróży i poczucie wygody oraz bezpieczeństwa.

– Przewóz osób to kategoria nieporównywalna z jakimkolwiek innym przewozem kołowym. Żaden ładunek ciężarówki czy lawety nie może być porównywany do przewożeniem dziesiątek pasażerów na długim dystansie. Tak jak w przypadku ciężarówki o komfort i wygodę należy zadbać w przypadku jedynie kierowcy, tak w przypadku autokaru trzeba je zagwarantować nawet prawie setce osób na tej samej trasie – tłumaczy Marcin Wocław.

Okres przeglądów i napraw przed zimowym sezonem można połączyć z modernizacją floty autobusowej. Przeglądy techniczne elementów bezpośrednio odpowiedzialnych za komfort przejazdu w rodzaju sprawdzenia i czyszczenia klimatyzacji, naprawy oświetlenia itp. można połączyć z przygotowaniem pojazdu do zmieniającej się noworocznej oferty przewoźnika. Niektóre stacje diagnostyczno-naprawcze oprócz mechaniki mogą przeprowadzić prace związane z lakierowaniem autobusów. Dodatkowo, w lakierni można przeprowadzić wyklejanie pojazdów grafiką, dzięki czemu już od początku roku będzie możliwe wdrożenie reklamy nowej oferty przewoźnika. Takie rozwiązanie sprzyja ekonomii przestoju, który zamiast wydłużenia poprzez oddzielne wizyty w warsztacie i lakierni prace przeprowadza się w trakcie jednego, krótszego czasu wyłączenia pojazdu z ruchu.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24