Krosno zaprasza na mistrzostwa balonowe

Już niedługo niebo nad Krosnem jak co roku zapełni się balonami. 30 kwietnia wystartują 32. Balonowe Mistrzostwa Polski oraz XVII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe. W zmaganiach wezmą udział najlepsi baloniarze z Polski i Europy.

Zawody balonowe w Krośnie odbędą się już po raz 17. i będą miały rangę Mistrzostw Polski. W Krośnie, ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu, występują bardzo silne wiatry i ruchy powietrza. Balon, który waży ok. 400 kg musi nieustannie lawirować – raz jest przy samej ziemi, a za moment wysoko w chmurach. Te warunki, jak przyznają uczestnicy zawodów, powodują, że zmagania w Krośnie są szczególnie wymagające i dzięki temu bardzo atrakcyjne dla baloniarzy. Załogi muszą wykazać się stalowymi nerwami i świetnym przygotowaniem.
Organizatorzy, podczas trzech dni zawodów, planują wykonanie sześciu zawodniczych lotów. Najwięcej emocji zarówno wśród zawodników, jak i widzów wzbudza zadanie polegające na dotarciu jak najbliżej wyznaczonego celu. Aby osiągnąć sukces należy nie tylko regulować wysokość, lecz także wyszukiwać na różnych pułapach korytarzy powietrznych, które pchną balon w odpowiednią stronę.
Dotychczas organizatorzy przyjęli ponad 50 zgłoszeń załóg balonowych z 8 krajów europejskich (Polska, Węgry, Litwa, Słowacja, Łotwa, Wielka Brytania, Rosja, Ukraina). Wśród nich jest 6 kobiet. Tytułu mistrza Polski bronił będzie Witold Filus, ubiegłoroczny dyrektor sportowy zawodów w Krośnie. Od zawodników wymagane jest m.in. posiadanie minimalnego nalotu 50 godzin jako dowódca-pilot balonowy, obowiązującej dokumentacji, ubezpieczeń OC i NNW oraz licencji sportowej FAI.
Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe są częścią pikniku lotniczego „Balony nad Krosnem”. Oprócz emocji sportowych związanych z rozgrywaniem konkurencji balonowych, widzowie będą mogli podziwiać popisy pilotów samolotowych, szybowcowych, spadochroniarzy, pokazy lotów śmigłowcem, a także występy zespołu akrobacyjnego „Iskry”, a na lotnisku odbywać się będą koncerty. Impreza potrwa od 30 kwietnia do 3 maja.

fot: materiały organizatora/Paweł Fiejdasz

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24