Bez wiz na Białoruś

Białoruś otwiera się na turystów. Zgodnie z nowym dekretem Aleksandra Łukaszenki od 1 stycznia 2018 roku bez wiz można jeździć do niektórych rejonów obwodu grodzieńskiego oraz brzeskiego.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące ruchu bezwizowego w celu turystycznym na Białoruś. Strefa bezwizowa, oprócz podróżnych przybyłych przez port lotniczy Mińsk, obejmie: Grodno i Park „Kanał Augustowski” i przyległe do niego tereny oraz a także strefę Turystyczno-Rekreacyjną „Brześć”.

Maksymalny okres pobytu w celu turystycznym w wyżej wydzielonych strefach ruchu bezwizowego został wydłużony do 10 dni kalendarzowych, nie dłużej jednak niż okres niezbędny do skorzystania z usług turystycznych wykupionych u operatora turystycznego.

Pierwsi polscy turyści wjechali bez wiz do Brześcia
Z rozpoczęciem 2018 roku weszły w życie nowe przepisy umożliwiające wjazd bez wiz na okres do 10 dni do Brześcia i Grodna oraz okolic białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego. W białoruskim Brześciu 1 stycznia powitano pierwszych turystów z Polski, którzy przyjechali odwiedzić to miasto bez wiz. Pierwszymi bezwizowymi turystami było małżeństwo Marty i Sławomira Jufimuków z siedmioletnim synem Antonim z Białej Podlaskiej. Gości z Polski na dworcu kolejowym powitał osobiście zastępca mera miasta Sergiej Żukow, który wręczył turystom kolorowy atlas o Brześciu.

Do obwodu brzeskiego w celach turystycznych można wjechać bez wizy przez drogowe przejścia graniczne: Terespol-Brześć, Sławatycze-Domaczewo, Połowce-Pieszczatka, Białowieża-Piererow (tu dopuszcza się tylko ruch pieszy i rowerowy), oraz pociągiem przez przejście kolejowe Terespol-Brześć i samolotem przez port lotniczy w Brześciu.

Władze Brześcia mają nadzieję, że wprowadzanie ruchu bezwizowego ożywi turystykę w regionie. Tak się stało w Grodnie, które od października 2016 roku można było odwiedzać bez wiz przez okres do pięciu dni.

Turyści przed wyjazdem powinni pamiętać o potrzebie posiadania paszportu, ubezpieczenia i rezerwacji usług turystycznych

zdjęcia: visitbielarus.eu

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24