Biura podróży: ceny wycieczek stabilne i nie wzrosną przed końcem miesiąca

Ceny na wyjazdy zorganizowane z biurami podróży są stabilne i nie wzrosną znacząco przed końcem miesiąca. Nadal jednak są wyższe niż rok temu.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 spadł w trzecim tygodniu stycznia o 6 złotych. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były zbyt duże. Najistotniejsze zwyżki odnotowały greckie wyspy Rodos, Kos i Korfu  o 60, 47 i 38 złotych. Zniżki wystąpiły w podobnej skali i wyniosły w Maroku 78 złotych, a na wyspach Gran Canarii i Djerbie    35 oraz 25 złotych. Możliwe, że ceny imprez pozostaną w okresie najbliższego tygodnia jeszcze stabilne i większych zmian należy oczekiwać dopiero po zakończeniu miesiąca.

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe, ale ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 86 złotych  podczas gdy przed tygodniem odpowiednia różnica była większa i wyniosła 105 złotych. W dużej części jest to wpływ wprowadzonej w zeszłym tygodniu akcji rabatowej w biurze Neckermann, która ma potrwać do końca stycznia. Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny w Portugalii  o 268 złotych oraz na kierunkach egipskich oraz tunezyjskich – o 184 i 108 złotych. Za to zmniejszyła się różnica cen na Maroku (z 192 do 104 złotych i Kanarach (z 77 do 32 złotych). W podobnym stopniu droższe niż przed rokiem są kierunki greckie  54 złote, a liderami wzrostów są tam nadal Kos i Kreta  o 120 i 95 złotych. Nieco poniżej średniej dla całego rynku zdrożała Turcja Egejska  o 64 złote, mniej Cypr  o 57 złotych, jeszcze mniej Bułgaria  o 20 złotych, a Turecka Riwiera nawet symbolicznie potaniała  o 1 złoty.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego to w ramach akcji rabatowej średnio tańszy niż przed rokiem jest Neckermann  o 107 złotych, a blisko cen zeszłorocznych trzymają się liderzy ubiegłorocznej ekspansji rynkowej, czyli Rainbow Tours i Grecos Holiday. U tego pierwszego średnie ceny symbolicznie spadły (o 4 złote), a u drugiego niewiele wzrosły (o 23 złote). Niewiele wzrosły też średnie ceny w Wezyrze i u lidera rynku, czyli Itaki  odpowiednio o 30 i 45 złotych. Podobnie jak przed tygodniem większe niż przeciętne były różnice średnich cen w biurach Alfa Star, Sun & Fun, Exim Tours i TUI. W przypadku pierwszego biura świadczyć to może o zamiarze poprawy realizowanych marż, natomiast w przypadku ostatniego jest to sytuacja odwrotna niż w obecnym sezonie zimowym, w którym stosuje bardzo atrakcyjne ceny zwłaszcza po uwzględnieniu regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie średnio najtańszymi ofertami wśród wiodących biur podróży dysponują Itaka oraz Grecos, a wśród małych 7islands i Net Holiday. Ma to również przełożenie na aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli. Mają  je Itaka (29), Rainbow Tours i Alfa Star (po 17), a także tańszy ostatnio Net Holiday (14). Konsekwentne utrzymywanie wielu najtańszych ofert przez obu branżowych liderów świadczyć może o ich silnej determinacji dalszego umacniania swoich pozycji na turystycznym rynku.

Na chwilę obecną z zestawień  bardzo podobnie jak w ostatnich tygodniach wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska  i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest  Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie  wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

Według niemieckiego portalu Traveltainment w grudniu 2014 wobec grudnia przed rokiem zanotowano istotny wzrost rezerwacji sezonu letniego na kierunkach egipskich i greckich, czyli odpowiednio o 35 i o ponad 25 procent. Sporo mniejsza była dynamika wzrostu sprzedaży Majorki czyli 11 procent, a jeszcze mniejsza Kanarów (około 1 procent). Niewielki spadek o 4 procent wykazała Turecka Riwiera, a duży, czyli o 20 procent – Tunezja. Jeśli chodzi o udziały, to w grudniu przodowała Riwiera (31 %) przed Majorką (23 %) i Hurghadą (10 %).

Ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) stały się ostatnim tygodniu w liniach Ryanair bardziej stabilne. Część przelotów podrożała – Lizbona, Teneryfa oraz Majorka ze wszystkich lotnisk, a potaniała Gran Canaria. Średni poziom cen w Ryanair wzrósł niewiele, bo o 12 złotych. Dość stabilne były w ostatnim tygodniu również ceny w liniach Wizzair (wzrost o 8 złotych), ale znacznie (raczej przejściowo) zdrożały linie Norwegian na kierunkach kanaryjskich, bo średnio o 950 złotych.

Analizę Cen Imprez Turystycznych  dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015 opracowała spółka TravelDATA, zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej  turystyki wyjazdowej. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.

fot. Jemma el Fna, Marakesz

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24