Biura podróży: ceny wycieczek w kwietniu wzrosły

Na przełomie marca i kwietnia w porównaniu do poprzedniego tygodnia biura podróży zanotowały wzrost cen imprez szczytu sezonu lato 2015.

Największe zwyżki średnich cen wystąpiły na wyspach Majorka, Kos i Teneryfa – i wyniosły odpowiednio 78, 68 i 59 złotych, a istotniejsze z nich odnotowano na Chalkidiki, Fuerteventurze i Cyprze – o 225, 69 i 18 złotych.

Różnica średnich cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku ponownie zmniejszyła się, tym razem o 20 złotych, a ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 78 złotych (tydzień temu o 98 złote). Jest to skutek mniejszych wzrostów cen po zakończeniu I kwartału niż miało to miejsce przed rokiem co może wynikać z większej skali nadpodaży i delikatnie umacniającego się ostatnio złotego. Podobnie jak w kilku ostatnich tygodniach największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują kierunki egipskie, jak Synaj i Marsa Alam – o 232 i 213 złote, do których dołączyła teraz wyspa Kos  o 205 złotych. Różnice cen kierunków egipskich maleją już drugi tydzień z rzędu, co ma wyraźny związek z występującym w tym okresie spadkiem kursu dolara  o prawie 25 groszy, czyli około 6 procent. W tej sytuacji kierunki egipskie kosztują teraz średnio o 213 złotych drożej niż przed rokiem – tydzień temu było to 249 złotych, a przed dwoma 291 złotych.  Zmniejszyły się również różnice średnich cen w Tunezji  z 126 do 94 złotych i na kierunkach tureckich   z minus 2 do minus 26 złotych.  Nie zmieniła się istotnie różnica wobec średnich cen sprzed roku na kierunkach greckich (spadek z 66 do 64 złotych, a wzrosła na Kanarach  z 70 do 80 złotych.

Zdecydowanym liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal jest Kos, który jest droższy o 205 złotych, a na Kanarach, po pewnej przerwie, ponownie Teneryfa – droższa o 157 złotych. Obecnie jedynymi dużymi kierunkami, które są tańsze niż przed rokiem pozostają Turecka Riwiera i Bułgaria  odpowiednio o 71 i 47 złotych, a mniejszymi Fuerteventura i Zakynthos tańsze średnio o 58 i 2 złote. W Turcji w obliczu realnego zagrożenia dużym spadkiem przyjazdów turystów rosyjskich tamtejsi hotelarze poszukują możliwości obniżek cen i zachęcenia tym samym do przyjazdu turystów z innych krajów. Jednak liczba turystów z Rosji wcale nie musi spaść aż tak bardzo, gdyż rubel kolejny już tydzień wykazuje tendencję do umacniania. Odrobił już ponad połowę wcześniejszych strat kursowych, a w okresie od 1 marca wzmocnił się do euro o ponad 9 procent.

Jeśli chodzi o dużych organizatorów, to w relacji do roku ubiegłego jedyne dwa biura, które mają obecnie średnie ceny niższe od oferowanych przed rokiem to Grecos oraz Sun & Fun  o około 18 i 11 złotych. Wzrosty, ale nieco niższe od średniej w branży (+ 78 zł) wykazują obecnie TUI, Itaka oraz  Rainbow Tours i Neckermann. Wzrosty nieco wyższe od średniej występują w Wezyrze (bardzo tani przed rokiem), a sporo wyższe  o ponad 250 złotych – w tanim jeszcze do niedawna biurze Alfa Star.

W tym, co jest w danej chwili dla nabywców najważniejsze, czyli w bezwzględnych cenach bieżących z dużych biur najlepsze ich poziomy oferują nadal Itaka, Grecos, a także w pewnym stopniu Rainbow Tours. Obecnie na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli nadal największą liczbą najtańszych ofert dysponują Itaka (26) oraz Rainbow Tours (16) i poprawiający stopniowo oferty Wezyr (13). Wśród małych biur tanimi ofertami dysponuje mocno obniżający ostatnio ceny Net Holiday.

Zmiany cen po zakończeniu pierwszego kwartału niewiele zmieniły w poziomach opłacalności na głównych kierunkach. Czas na naprawdę duże zmiany w tym zakresie przyjdzie dopiero przy pojawieniu się pierwszych ofert last minute. Na chwilę obecną z zestawień wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest  Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Nadal obowiązuje reguła, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie – wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert zwiększa się, gdyż ceny rosną tam stosunkowo niewiele.

Bułgarska turystyka ma przed sobą trudny rok. Przewiduje się 50 procentowy spadek liczby turystów z Rosji (700 tys. rocznie) i bardzo znaczny z Ukrainy (300 tys. rocznie). Kraj liczy w zamian na pozyskanie turystów z państw środkowoeuropejskich w tym z Polski (+ 6 procent). Turystyka jest bardzo ważną branżą w słabej ekonomicznie Bułgarii i tworzy tam około 14 % PKB. Oczekuje się też trudnych czasów dla branży nieruchomości wakacyjnych. Rosjanie byli ich największymi nabywcami w okresie ostatnich 10 lat kupili ich ponad 400 tysięcy. Teraz istnieją obawy, że popyt z ich strony zdecydowanie osłabnie, a w jego miejsce może się nawet pojawić podaż netto. Prognozy te mogą się jednak okazać zbyt czarne bowiem rubel odzyskuje siły, a ceny ropy dołek cenowy mogą już mieć za sobą.

W ostatnim tygodniu ceny w liniach Ryanair na większości głównych kierunków turystycznych nadal malały. Zniżki nie były jednak duże, a najbardziej spadła cena przelotów z Katowic i Wrocławia do Chanii – o 170 i 135 złotych. Średnia obniżka cen na głównych kierunkach wakacyjnych wyniosła tym razem 30 złotych (poprzednio 26 złotych). W liniach Wizzair w tym samym czasie ceny wzrosły (o średnio 40 złotych), a zwłaszcza przelotów z Warszawy do Burgas  średnio o 93 złote. Linie Norwegian zaczęły podawać ceny przelotów w euro, ale na razie nie spowodowało to istotnej zmiany średniej ceny przelotów. W ostatnim tygodniu ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie obniżyły się w tych liniach do około 1240 złotych, czyli o 15 złotych.

Średnia cena biletów w tanich liniach z Warszawy na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów wzrosła w ostatnim tygodniu z 771 do 781 złotych, podczas gdy na tych samych kierunkach w połączeniach czarterowych (głównie Itaka, 7islands, TUI oraz Rainbow Tours) pozostała na tym samym poziomie, czyli 1260 złotych. Na połączeniach z Katowic oraz z Krakowa spadkowi średniej ceny w tanich liniach z 667do 650 złotych towarzyszył wzrost cen w czarterach, ale tylko o 2 złote – z 1133 do 1135 złotych.
Średnia cena ogółu przelotów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair wyniosła 618 złotych podczas gdy przed miesiącemwynosiła 586 złotych, przed kwartałem 731, a przed 6 miesiącami 751 złotych.

W liniach Wizzair ceny te wynosiły odpowiednio 925, 1147, 1260 złotych oraz przed 5 miesiącami – ponieważ przed 6 miesiącami nie było jeszcze wszystkich cen – 626 złotych. Jak widać w I kwartale tego roku ceny na turystycznych kierunkach w liniach Wizzair były stosunkowo wysokie, na który to fakt TravelDATA wielokrotnie zwracała uwagę.

Ceny przelotów w tanich liniach, a co za tym idzie ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez samych turystów zmieniają się w dużo większym stopniu niż gotowych pakietów turystycznych i stwarzają tym samym pole do indywidualnych sukcesów lub porażek zakupowych. Chętni na taki zakup powinni jednak zawczasu poobserwować ewolucje cen w tanich liniach, chociażby po to, aby przynajmniej orientacyjnie wiedzieć czy w danej chwili rzeczywiście jest w nich tanio, czy drogo.

Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015 opracowała TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej  turystyki wyjazdowej. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie. 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24