Biura podróży: ceny znowu w górę

Biura podróży odnotowały zwyżkę cen. Najmocniej wzrosły ceny wycieczek na Rodos i do Maroka.

W trzecim tygodniu lutego w porównaniu do poprzedniego tygodnia ceny imprez szczytu sezonu lato 2014 powróciły do wzrostów, a średnia ich zwyżka wyniosła 17 złotych (poprzednio notowano spadek o 30 złotych). Skala zmian średnich cen na poszczególnych kierunkach była nieco mniejsza niż w poprzednim zestawieniu, a zwyżki były udziałem Rodos, Maroko i Marsa Alam – odpowiednio o 69, 37 i 29 złotych. Z kolei największe zniżki zanotowała relatywnie droga Portugalia – o 52 złote, a mniejsze Kos i Cypr – o 23 i 17 złotych. Po dość dużych spadkach w zeszłym tygodniu nieco podrożały kierunki egipskie oraz Kanary  o 25 i 18 złotych. Całkiem niewielkie wzrosty odnotowały natomiast kierunki greckie i Turecka Riwiera  o po 7 złotych , a spadki Turcja Egejska i Tunezja  o 10 i 6 złotych.

Z powodu wzrostów w ostatnim tygodniu i spadków w tym samym okresie roku ubiegłego, to różnica cen w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku wzrosła o 32 złote i ich średni poziom jest teraz wyższy od ubiegłorocznego o 104 złote (tydzień temu o 72 złote). Po spadku cen w Portugalii największe zwyżki w porównaniu z okresem sprzed roku wykazują obecnie Synaj, Marsa Alam i Cypr  odpowiednio o 289, 225 i 194 złote. Podobnie jak przed tygodniem, znacząco kosztowniejsze niż przed rokiem były średnie ceny w Portugalii – o 189 złotych oraz na  kierunkach egipskich i na Kanarach  średnio o 234 i 111 złotych. Nieco zwiększyły się wzrosty cen na Majorce (z 91 do 105 złotych), Tunezji (z 62 do 78 złotych) i na kierunkach greckich (z 55 do 65 złotych). Liderem wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nie jest już Kreta, a Kos i Chalkidiki,  które są droższe o 102 i 99 złotych, a na Kanarach rolę tę pełnią Fuerteventura (o 166 złotych) i Teneryfa  średnio o 132 złote. Po ostatnich zwyżkach średnich cen okazało się, że jedynym kierunkiem tańszym niż przed rokiem jest notujące na razie bardzo słabą sprzedaż Maroko  średnio o 12 złotych.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego ceny bliskie ofertom zeszłorocznym posiadają obecnie biura Neckermann, Grecos i Sun & Fun, a znacznie poniżej średniej skali wzrostów ustawiły średnie ceny branżowy lider, czyli Itaka oraz biura Rainbow Tours i Wezyr Holidays. Wyższe niż w lutym 2014 roku różnice w porównaniu z średnią wykazują biura Exim Tours, TUI i Alfa Star oraz niektórzy – w ubiegłym sezonie bardzo atrakcyjni cenowo – mali touroperatorzy. Największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli nadal dysponują Itaka (32) i Rainbow Tours (15). Do nich próbuje obecnie dołączyć mocno obniżający ostatnio ceny Sunshine Holiday (też 15), a także dość tani na niektórych kierunkach Wezyr (10). Od wielu tygodni widoczna jest konsekwentnie duża liczba atrakcyjnych cen wycieczek Itaki. Wczesne wejście na rynek z szerokopasmowo tanią ofertą może się okazać bardzo trafnym posunięciem, szczególnie wobec słabszej na razie sprzedaży lata i potencjalnego umocnienia złotego, na które nadzieje stwarzają europejskie QE, działania zmierzające do złagodzenia konfliktu na Ukrainie, a także  wspomniane już wcześniej – rosnące możliwości dogadania się Grecji z europejskimi decydentami w sprawie przedłużenia programu pomocowego dla tego kraju.

Na chwilę obecną z zestawień  bardzo podobnie jak w ostatnich tygodniach wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie  wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

Spore zmartwienie w tym sezonie mają tureccy hotelarze. Z powodu ustawicznego konfliktu na Ukrainie, a przede wszystkim głębokiej obniżki cen ropy naftowej bardzo spadła wartość rosyjskiej waluty. W związku z tym ocenia się na razie, że liczba odwiedzających Turcję turystów z tego kraju spadnie o przynajmniej 20 procent. Spadek może być większy, ponieważ  Rosjanie z reguły kupują wycieczki w lastach, więc sytuacja de facto zależy od tego co będzie się działo dopiero za kilka miesięcy. Rosjanie stanowią drugą po Niemcach nację spędzającą wakacje w Turcji. Na domiar złego aktualny stan rezerwacji w Niemczech na kierunki tureckie wykazuje już 5-procentowy spadek, a w tym sezonie na Riwierze otworzono sporo całkiem nowych i zmodernizowanych hoteli dysponujących 30 tysiącami nowych łóżek.

Według ankiet przeprowadzonych przez GfK styczeń był kolejnym dobrym miesiącem dla niemieckich agentów sprzedających wycieczki. Liczba rezerwacji lata wzrosła o 3,5 procent (w grudniu o 3,7 procent), a zimy nawet o 12 procent. W rachunku narastającym przyrost letnich rezerwacji wyniósł 5,4 procent, a zimowych o 3,1 procent. Szczególnie chętnie jest obecnie rezerwowany maj (+ 21,1 procent), ale za to czerwiec na razie notuje jeszcze spadek  o 7.7 procent, choć sytuacja poprawiła się od grudnia, kiedy wynosił on jeszcze 11 procent. Rozwój sytuacji wskazuje na to, że będzie to kolejny udany rok dla niemieckiej turystyki wyjazdowej.

Ponownie zaznaczyła się niewielka przewaga spadków cen wakacyjnych przelotów (pierwszy tydzień sierpnia) na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair. Nadal nieco drożały Teneryfa i Kos, a reszta cen była w ostatnim tygodniu stabilna lub spadała (Majorka i Chania z Katowic, Cypr). W rezultacie  nieznacznie, bo tylko o 4 złote spadł średni koszt przelotów. Prawdziwe tsunami zniżek zawitało natomiast do cen w liniach Wizzair. Najmocniej potaniała bardzo droga dotychczas Bułgaria z Warszawy i z Katowic  o średnio 234 i 323 złote, jak również drogie Corfu. Średnia zniżka cen przelotów na kierunki wakacyjne staniała o przeszło 210 złotych.  Zwracaliśmy już wcześniej wielokrotnie uwagę na fakt, że ceny w Wizzair były z różnych względów za wysokie. Kto się zbytnio pospieszył, ten zupełnie niepotrzebnie i sporo przepłacił.

 

Analizę Cen Imprez Turystycznych przygotowała TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej  turystyki wyjazdowej. Analiza dotyczy wyjazdów w sezonie letnim 2015. Obejmuje okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24