Biura podróży: Wakacje droższe niż przed rokiem

Ceny wyjazdów wakacyjnych są droższe niż rok temu średnio o 105 złotych. Największy wzrost zanotowały wakacje na Cyprze i w Portugalii.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł w drugim tygodniu stycznia tylko o 2 złote. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były mniejsze niż ostatnio. Najistotniejsze zwyżki odnotowały Marsa Alam – o 66 złotych, Djerba  o 40 złotych oraz Cypr  o 28 złotych. Zniżki były nieco mniejsze i wyniosły na Turcji Egejskiej 25 złotych, a na wyspach Lanzarote i Rodos  16 oraz 12 złotych. Możliwe, że ceny imprez pozostaną w okresie kolejnych dwóch tygodni dalszej stabilizacji aż do końca miesiąca, po czym powinniśmy zobaczyć kolejne większe ich modyfikacje.

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 105 złotych. (przed tygodniem o 104 złote). Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze  o 345 i w Portugalii  o 271 złotych. Sporo wyższe średnie ceny odnotowano też w Maroku  o 192 złote, na kierunkach egipskich oraz tunezyjskich – o 187 i 119 złotych. Mniej podrożały Kanary i kierunki greckie –średnio o 77 i 55 złotych. Na tych pierwszych najmniej wzrosły średnie ceny na Lanzarote i Teneryfie  o 53 i 54 złote, a najwięcej na Gran Canarii  o 125 złotych. Na kierunkach greckich liderami wzrostów są Kos i Kreta  o 157 i 133 złote, a outsiderami Chalkidiki i Korfu  spadek o 49 złotych i wzrost o 5 złotych. Poniżej średniej dla rynku zdrożała Turcja Egejska  o 77 złotych, mniej Bułgaria  o 36 złotych, a zupełnie nieznacznie Turecka Riwiera  o 17 złotych.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego wyraźnie mniej niż przeciętnie zmienili ceny liderzy ubiegłorocznej ekspansji rynkowej, czyli Rainbow Tours i Grecos Holiday. Ten pierwszy jest nawet jedynym ważniejszym biurem gdzie ceny spadły  o 16 złotych, a w drugim ceny wzrosły zaledwie o 31 złotych. Zwyżka u lidera rynku, czyli Itaki była niewiele niższa od przeciętnej (o 86 złotych), ale biuro ma nadal najniższy średni poziom cen wśród wiodących polskich organizatorów. Stosunkowo łagodnie podniósł średnie ceny wobec roku ubiegłego Wezyr (o 50 złotych), a więcej niż przeciętnie Alfa Star, Sun & Fun, Exim Tours i TUI. W przypadku tego pierwszego biura świadczyć to może o zamiarach poprawienia realizowanych marż, natomiast w przypadku ostatniego biura jest to sytuacja odwrotna niż w obecnym sezonie zimowym, w którym stosuje bardzo atrakcyjne ceny zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują biura Itaka (27) i Rainbow Tours (21), a także nieco droższa niż w ostatnich tygodniach Alfa Star (14). Stale rosnąca liczba najtańszych ofert u dwóch największych organizatorów świadczyć może o ich silnej determinacji dalszego umacniania pozycji na turystycznym rynku.

3.  Na chwilę obecną z zestawień  bardzo podobnie jak przed tygodniem – wynika, że ogólnie nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka RiwieraW zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest  Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie  wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

Według niemieckich portali turystycznych w grudniu 2014 zanotowano istotny wzrost rezerwacji sezonu letniego, czyli o 5,8 %, a w rachunku skumulowanym nawet o 6,7 %.  Najsłabszym miesiącem okazał się czerwiec (-11 %), a najlepszymi maj (+ 23 %) i lipiec (+ 19 %). Znacznie niższa była dynamika sprzedaży imprez zimowych, która wyniosła tylko 2,2 procent.  Mniejszą niż przed rokiem popularnością cieszyły się wyjazdy grudniowe (- 7 %), ale za to z dużo większą styczniowe (+ 13 %). Lepiej niż wycieczki sprzedawały się bilety lotnicze, co może świadczyć o nadal utrzymującym się trendzie stopniowego przedkładania wycieczek organizowanych samodzielnie ponad gotowe pakiety nabywane od touroperatorów.

Ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) stały się w ostatnim tygodniu w liniach Ryanair jeszcze mniej stabilne. Część przelotów znów podrożała (Lizbona, Gran Canaria, Teneryfa, Kos i Cypr), a potaniała Majorka (wyloty ze wszystkich lotnisk). Jednak średni poziom cen w Ryanair wzrósł niewiele, bo o 26 złotych. Za to po ubiegłotygodniowej przecenie odreagowały ceny u pozostałych tanich przewoźników. Linie Wizzair podwyższyły tym razem ceny na wszystkich wakacyjnych kierunkach średnio o 180 złotych, a linie Norwegian na kierunkach kanaryjskich o 100 złotych. Może to świadczyć, że dość głęboka przecena z ostatniego tygodnia spotkała się ze wzmożonym popytem klientów i ceny wróciły, choć na nieco niższe poziomy niż te przed obniżką.

Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015 przygotowała TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej  turystyki wyjazdowej. Badanie obejmuje okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie, a ostatnio również i w naszym kraju.  

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24