Biura podróży: wycieczki na lato 2015 tanieją

Ceny wycieczek w biurach podróży spadły. Tańsza niż w ubiegłym roku jest Riwiera Turecka, Maroko i Bułgaria.

W porównaniu do poprzedzającego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 w drugim tygodniu lutego spadł, a średnia tego spadku wyniosła 30 złotych (poprzednio był wzrost o 16 złotych). Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były nieco większe, a najistotniejsze zniżki odnotowały Marsa Alam, Cypr oraz tunezyjska Djerba – odpowiednio o 80, 73 i 62 złote. Zwyżek prawie nie było, a jedynym kierunkiem, na którym cena wzrosła okazała się Fuerteventura. Z powodu nie najlepszego ostatnio popytu, silnej konkurencji Kanarów i ciut słabszego dolara sporo potaniały kierunki Egipskie  średnio o 66 złotych, wyraźnie niższe były spadki cen na Kanarach  o 24 złote i kierunkach greckich  o średnio 20 złotych. Wobec tych ostatnich swoją pozycję konkurencyjną wzmocniła największa destynacja, czyli Turecka Riwiera, która potaniała o 39 złotych.

Chociaż ceny ofert letnich 2015 spadły, to w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal droższe, to ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego jeszcze o 72 złote (tydzień temu o 110 złotych). Podobnie jak przed tygodniem, znacząco kosztowniejsze niż przed rokiem były średnie ceny w Portugalii  o 270 złotych oraz na Cyprze, kierunkach egipskich i na Turcji Egejskiej  średnio o 162, 149 i 107 złotych. Istotnie zmniejszyły się wzrosty cen na Majorce (z 151 do 91 złotych), Tunezji (z 105 do 62 złotych), Kanarach (z 86 do 53 złotych), a nieco mniej na kierunkach greckich (z 69 do 55 złotych). Liderami wyższych niż przed rokiem cen w Grecji nadal były Kos i Kreta  o 92 i 66 złotych, a na Kanarach Fuerteventura (o 93 złote), przed Teneryfą  średnio o 74 złote. Po ostatnich obniżkach cen okazało się, ze mamy już trzy destynacje o niższych cenach niż w zeszłym sezonie. Są nimi Turecka Riwiera  o 44 złote, notujące bardzo słabą sprzedaż Maroko  średnio o 43 złote oraz Bułgaria – o 14 złotych.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego, ceny bliskie ofertom zeszłorocznym posiadają obecnie biura Neckermann i Wezyr oraz te, które znacznie obniżyły ostatnio ceny wycieczek, a więc Exim Tours oraz Sun & Fun. Branżowy lider, czyli Itaka, a także biura Rainbow Tours i Grecos nadal wykazują wobec ubiegłego sezonu mniejsze różnice od rynkowej średniej pomimo faktu, że albo pozostawiły ceny w zasadzie na niezmienionym poziomie (Itaka), albo obniżyły je w umiarkowanym stopniu. Wyższe niż w lutym 2014 roku różnice w porównaniu z średnią wykazują biura TUI i Alfa Star oraz niektórzy – w ubiegłym sezonie bardzo atrakcyjni cenowo – mali touroperatorzy jak 7islands i Net Holiday. Największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli nadal dysponują Itaka (30) i Rainbow Tours (15). Do nich próbuje obecnie dołączyć mocno obniżający ostatnio ceny Sun & Fun (13), a także Wezyr (12). Nadal widoczna jest konsekwentna przewaga liczby atrakcyjnych kwotowań Itaki. Wczesne wejście na rynek z szerokopasmowo tanią ofertą może się okazać bardzo trafnym posunięciem, szczególnie wobec słabszego obecnego rynku sprzedaży lata i zaznaczającego się umocnienia złotego, a także kolejnych perspektyw tego procesu wywołanych europejskim QE i działaniami zmierzającymi do złagodzenia konfliktu na Ukrainie.

Na chwilę obecną z zestawień  bardzo podobnie jak w ostatnich tygodniach wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska  i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest  Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie  wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

W ostatnim tygodniu swoje kwartalne wyniki podały dwa największe europejskie koncerny turystyczne, czyli TUI Group i Thomas Cook. Ten pierwszy zwiększył sprzedaż, a drugi odwrotnie, a jego akcje pokazały w dniu ogłoszenia wyników ponad 5-procentowy spadek. To jednak nie jedyna różnica. Koncern TUI ze szczegółowymi detalami ogłosił swoje wyniki i przedstawił bilanse podczas gdy Cook podał informacje w dużo węższym zakresie w tym bez zysku netto i zmian w kapitale. A ta ostatnia wielkość budzi o tyle dużą ciekawość wielu uczestników rynków, że w ostatnim roku kapitał Cooka  skurczył się o prawie połowę i dalsze jego zmiany budzą zrozumiałe zainteresowanie. Niewykluczone, że jego kapitały na koniec grudnia mogły być już na tyle małe, że może rozważać przeprowadzenie kolejnej emisji akcji. Na bardziej konkretne informacje o stanie finansów Thomasa Cooka będziemy musieli jednak poczekać jeszcze trzy kolejne miesiące (do połowy maja 2015) lub też dowiemy się czegoś z okazji walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które ma się odbyć za tydzień 23 lutego. Warto pamiętać, że za dwa tygodnie swoje wyniki poda też giełdowy Rainbow Tours i będzie to okazja do całkiem interesujących porównań osiągnięć naszego giełdowego jedynaka z europejskimi gigantami.

Zaznaczyła się niewielka przewaga spadków cen wakacyjnych przelotów (pierwszy tydzień sierpnia) na kierunkach turystyczne w liniach Ryanair. Drożały jedynie Teneryfa i Kos, a reszta cen była w ostatnim tygodniu stabilna lub spadała (Majorka z Warszawy i Katowic, Chania, Cypr) lecz stosunkowo niewiele i w rezultacie tylko nieznacznie, bo o 14 złotych spadł średni koszt przelotów. Po zniżkach wzrosły natomiast w tym tygodniu ceny w liniach Wizzair (tym razem średnio o 49 złotych), a najbardziej zdrożało Burgas z Warszawy oraz Lizbona. Za to bez zmian pozostały na razie obniżone na początku lutego ceny przelotów na Kanary w liniach Norwegian.

Analizę Cen Imprez Turystycznych dotycząca wyjazdów w sezonie letnim 2015 przygotowała TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Polsce i Europie.  

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24