Biura podróży: wycieczki są droższe niż przed rokiem i sprzedają się gorzej

Biura podróży oferują mniej atrakcyjne ceny niż przed rokiem. Znacząco wyższe są koszty wycieczek do Portugalii, Maroka i Tunezji.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł w ostatnim tygodniu stycznia  o 10 złotych. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach nie były zbyt duże. Najistotniejsze zwyżki odnotowały Chalkidiki, Lanzarote i Majorka  o 80, 31 i 30 złotych. Zniżki były mniejsze i wyniosły w Marsa Alam 45 złotych, a na wyspie Kos i Tureckiej Riwierze zaledwie 13 i 11 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną w następnym tygodniu istotniejszym korektom tak jak to było w kilku ostatnich latach.

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są nadal sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 103 złote (przed tygodniem 86 złotych). Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny w Portugalii  o 254 złote oraz na kierunkach egipskich, w Maroku i w Tunezji  średnio o 191, 160 i 100 złotych. Zwiększyły się wzrosty cen na kierunkach greckich (z 54 do 79 złotych) i Kanarach (z 32 do 55 złotych). Liderami zwyżek cen w Grecji nadal są Kreta i Kos  o 141 i 120 złotych, a na Kanarach Teneryfa  o 103 złote. Nieco poniżej średniej dla całego rynku zdrożała Turcja Egejska  o 96 złotych, mniej Bułgaria  o 14 złotych, a Turecka Riwiera jest obecnie jedynym kierunkiem, który potaniał  o 17 złotych.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego – pomijając nieco tańszego niż przed rokiem w ramach akcji rabatowej Neckermanna (akcja do 31 stycznia 2015) – to blisko cen zeszłorocznych trzymają się coraz tańszy ostatnio Wezyr oraz rynkowy lider, czyli Itaka ze wzrostami o 26 i 43 złote, a niewiele podrożał też  Grecos ze średnią zwyżką o 69 złotych. W okolicach średniej wzrosły ceny w  Rainbow Tours i w biurze Sun & Fun, a podobnie jak przed tygodniem większe niż przeciętne były różnice średnich cen w biurach Alfa Star, Exim Tours oraz TUI. Aktualnie największą liczbą najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu we wszystkich 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli dysponują Itaka (32), Alfa Star (16) oraz Rainbow Tours (14). Wyraźnie zaznacza się zwiększana konsekwentnie z tygodnia na tydzień przewaga liczby atrakcyjnych ofert Itaki. Może to być trafne posunięcie w obliczu obecnego marazmu na rynku sprzedaży lata, a także wyraz nadal silnej determinacji do dalszego umacniania  pozycji lidera polskiej turystyki wyjazdowej.

Na chwilę obecną z zestawień  bardzo podobnie jak w ostatnich tygodniach wynika, że nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka Riwiera. W zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest  Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto też zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie  wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

Ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) stały się w ostatnim tygodniu w tanich liniach dość stabilne. W Ryanair podrożały przeloty na Cypr i Teneryfę a potaniały na Majorkę z Krakowa. Średni poziom cen wzrósł w tych liniach bardzo niewiele, bo o 3 złote. Spadły natomiast w ostatnim tygodniu ceny w liniach Wizzair (średnio o 53 złote), a zdrożały bardzo już kosztowne przeloty w liniach Norwegian na Wyspy Kanaryjskie – średnio o 77 złotych. 

Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2015 opublikowała TravelDATA, spółka zajmująca się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej  turystyki wyjazdowej. Analiza obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Polsce i w Europie.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24