Biura podróży: znów wzrastają ceny wycieczek

Znów wzrastają ceny wycieczek w szczycie sezonu wakacyjnego. Biura podróży najdrożej sprzedają wypoczynek na Cyprze, w Portugalii i w Maroku.

W porównaniu do poprzedniego tygodnia poziom średnich cen imprez szczytu sezonu lato 2014 wzrósł w pierwszym tygodniu stycznia o 22 złote. Zmiany średnich cen na poszczególnych kierunkach były nieco większe niż ostatnio. Najistotniejsze zwyżki odnotowały Hurghada – o 64 złote, Marsa Alam – o 48 złotych oraz Majorka  o 44 złote. Zniżki były mniejsze i wystąpiły jedynie na Turcji Egejskiej oraz greckiej wyspie Korfu  o 18 i 6 złotych. Możliwe, że ceny imprez ulegną  w okresie najbliższych trzech tygodni stabilizacji aż do końca miesiąca, po którym powinniśmy zobaczyć kolejne większe ich modyfikacje.

Ceny szczytu lata 2015 w porównaniu ze szczytem sezonu letniego sprzed roku są sporo droższe, a ich średni poziom jest wyższy od ubiegłorocznego o 104 złote. (przed tygodniem o 93 złote). Podobnie jak przed tygodniem znacząco wyższe niż przed rokiem nadal były średnie ceny na Cyprze  o 304 i w Portugalii  o 276 złotych. Sporo wyższe średnie ceny odnotowano też w Maroku  o 204 złote, na kierunkach egipskich oraz tunezyjskich – o 185 i 116 złotych. Mniej podrożały Kanary i kierunki greckie – średnio o 80 i 54 złote. Na tych pierwszych najmniej podrożały Lanzarote i Fuerteventura  o 51 i 72 złote, a więcej Teneryfa i Gran Canaria  o 85 i 110 złotych. Na kierunkach greckich liderami wzrostów są Kreta i Kos  o 120 i 99 złotych, a outsiderami Chalkidiki i Korfu  o 18 i 2 złote. Stosunkowo niewiele zdrożała Turecka Riwiera  o 39 złotych, a jeszcze mniej Bułgaria  o 21 złotych.

Jeśli chodzi o wiodących organizatorów to w relacji do roku ubiegłego wyraźnie mniej niż przeciętnie podnieśli ceny liderzy ubiegłorocznej ekspansji rynkowej, czyli Rainbow Tours i Grecos Holiday  zaledwie o 8 i 23 złote. Zwyżka cen w Itace była tylko nieco niższa od przeciętnej, ale biuro ma nadal najniższy średni ich poziom wśród wiodących polskich organizatorów (niższe mają jedynie 7islands i Best Reisen). Mniej niż przeciętnie podniósł wobec roku ubiegłego ceny Wezyr (o 63 złote), a więcej Sun & Fun, Exim Tours i TUI. W przypadku tego ostatniego biura jest to sytuacja odwrotna niż w obecnym sezonie zimowym, w którym jego ceny są szczególnie atrakcyjne zwłaszcza po uwzględnieniu dość regularnie oferowanych rabatów. Aktualnie największą liczbę najtańszych ofert, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 analizowanych letnich destynacjach i w trzech kategoriach hoteli oferują biura Itaka (26) i Rainbow Tours (19), a także nieco już droższa niż w ostatnich tygodniach Alfa Star (13) oraz zyskujący ostatnio na atrakcyjności Best Reisen – też 13.

Na chwilę obecną z zestawień  bardzo podobnie jak przed tygodniem – wynika, że ogólnie nadal najwyższą opłacalność na okres wakacji wykazują kierunki bułgarskie oraz tunezyjskie, a także Turcja Egejska i Turecka RiwieraW zakresie niższych kategorii hoteli bardzo opłacalna jest  Kreta, a w zakresie hoteli  5-gwiazdkowych wysoką opłacalność wykazują też kierunki egipskie. Warto zauważyć, że wraz ze wzrostem kategorii hoteli opłacalność ofert greckich często maleje (ceny szybko rosną), a na kierunkach egipskich jest odwrotnie  wraz ze wzrostem kategorii hoteli względna opłacalność ofert rośnie (ceny rosną stosunkowo niewiele).

Według niemieckich portali turystycznych  w ostatnim roku odnotowano dwucyfrowy wzrost popularności rejsów wycieczkowcami. Lider tego rynku Aida Cruises zrealizował 8-procentowy wzrost liczby klientów (do 819 tysięcy) i 4-procentowy wzrost przychodów (do 1,3 mld euro). Znacznie większy przyrost liczby klientów, bo o 20 procent (do 216 tysięcy) zanotował TUI Cruises, a wzrost 9-procentowy inna spółka grupy TUI, czyli Hapag- Lloyd Cruises. Rozwój i perspektywy tego segmentu turystyki są tak dobre, że w ostatni piątek podano o nabyciu przez TUI Group za 278 milionów euro na własność bardzo nowoczesnego i lubianego przez klientów wycieczkowca Europa 2. Dotychczas był on czarterowany przez wymienioną już spółkę grupy Hapag-Lloyd Cruises. Transakcja ta potwierdza, że TUI Group upatruje w tym segmencie dużych możliwości wzrostu i należy oczekiwać stopniowego powiększania floty i dalszego wzmacniania pozycji TUI w wycieczkach morskich.

Ceny wakacyjnych wylotów na kierunki turystyczne (pierwszy tydzień sierpnia) były w ostatnim tygodniu w liniach Ryanair mniej stabilne. Część przelotów podrożała (Lizbona, Teneryfa, Fuerteventura, Chania), a część stała się sporo tańsza (Cypr, Kos). Jednak średni poziom cen w Ryanair prawie nie uległ zmianie i wzrósł zaledwie o 4 złote. Za to znacząca przecena dotknęła ceny u pozostałych tanich przewoźników. Linie Wizzair obniżyły ceny na wszystkich wakacyjnych kierunkach średnio o 216 złotych, a linie Norwegian na kierunkach kanaryjskich nawet o 750 złotych. 

Analiza Cen Imprez Turystycznych została przygotowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej  turystyki wyjazdowej. Analiza dotyczy wyjazdów w sezonie letnim 2015. Obejmuje ona okres wysokiego sezonu lata definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli okres największej liczby wyjazdów wakacyjnych w Europie.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24