Byczyna. Zapomniana perła

Byczyna (niemiecka nazwa Pitschen) – miasto w powiecie kluczborskim, to niewielkie zabytkowe miasteczko na Opolszczyźnie, liczące dziś około 3600 mieszkańców. Otoczona niemal w całości owalnym murem obronnym, nazywana jest czasem – z pewną przesadą – opolskim Carcassonne. Prawa miejskie otrzymała Byczyna już na początku XIII wieku.

Krwawa bitwa została stoczona pod Byczyną 24 stycznia 1588 roku. Wojska arcyksięcia Maxymiliana II Habsburga, austriackiego pretendenta do tronu polskiego po śmierci Stefana Batorego, a armią Rzeczypospolitej, dowodzoną przez stronnika Zygmunta III Wazy, hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego zakończyła się klęską armii austriackiej, a arcyksiążę Maxymilian dostał się do niewoli.

Niegdyś było to bogate handlowe miasto, o czym świadczą dobrze zachowane fragmenty owalnych murów obronnych z przełomu XIV i XV wieku, o długości ponad dziewięciuset metrów z basztami: Polską, Niemiecką i Piastową oraz fragment fosy w której hodowane są pstrągi. Jest w Byczynie barokowy kościół Świętej Trójcy z 1766 roku oraz gotycki kościół ewangelicki św. Mikołaja. Na cmentarzu stoi gotycka XIV-wieczna kaplica Świętej Jadwigi Śląskiej. Jest tu też Ratusz z końca XV wieku, przebudowany w stylu barokowo-klasycystycznym w XVIII w. i odbudowany po pożarze w 1945. W ratuszowych piwnicach znajduje się kawiarnia, na strychu miejska izba tradycji, a z punktu widokowego na szczycie wieży można podziwiać panoramę miasta i okolic. Zachowało się również kilkadziesiąt zabytkowych kamieniczek, spichrze, młyn i kuźnia. Na uwagę zasługuje przylegający do murów obronnych okazały, neogotycki spichlerz wykorzystywany dzisiaj jako browar. Jednym słowem Byczyna to perełka, tylko bardzo zapuszczona.

W czasach PRL-u w obrębie murów zbudowano ciężki, okazały i wyjątkowej brzydoty pawilon handlowy. W rynku w jednej z kamienic urządzono elegancki hotel. We wrześniu 2007 r. w Biskupicach, nad pobliskim zalewem Brzózki, wzniesiono otoczony 6. metrowym ostrokołem gród rycerski, stylizowany na średniowieczny ostrów. Dwukrotnie w ciągu roku – w maju i wrześniu – odbywają się tu międzynarodowe turnieje rycerskie. Jest też średniowieczna karczma, kuźnia, wystawa narzędzi tortur oraz zbrojownia.

Od 2004 roku w Byczynie odbywa się w sierpniu Konwent Miłośników Fantasy Jaskini Behemota. W miasteczku spotykają się także weterani futbolu walczący o mistrzostwo Polski oldbojów i wspominający dawne sukcesy. Bywali na nich m.in.: Kazimierz GórskiAntoni PiechniczekGrzegorz Lato i Jerzy Dudek.

Pomimo pewnej zapyziałości Byczyna – choćby ze względu na swoją historię, zabytki i niewątpliwą urodę miejsca – warta jest odwiedzin.

Zdjęcia: Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24