Centrum Edukacji Lotniczej w Krakowie

W październiku br. powstało Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport – unikatowy na skalę kraju ośrodek edukacyjny, przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację.

Idea zrodziła się w 2010 roku, ale dopiero siedem lat później udało się ją wprowadzić w życie. Krakowskie lotnisko jest jedynym w Polsce portem lotniczym posiadającym taki ośrodek. Zadaniem centrum jest przybliżenie – w ciekawy i przystępny sposób dla różnych grup wiekowych – wiedzy z zakresu lotnictwa.

W Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport można poznać najistotniejsze aspekty podróży lotniczej i dowiedzieć się na czym polega specyfika organizacji lotniska. Projekt centrum będzie rozwijany i poszerzany o kolejne inicjatywy skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów – mówi Jolanta Rokosz, kierownik działu obsługi terminali i pomysłodawczyni Centrum Edukacji Lotniczej w Kraków Airport.

W zachodniej części Budynku Administracyjno-Technicznego krakowskiego lotniska (w dawnym terminalu krajowym) są organizowane m.in. wycieczki, lekcje tematyczne, a także szkolenia specjalistyczne, warsztaty i kursy e-learningowe.

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport przypomina lotnisko w pigułce. W ośrodku powstała sala ogólnodostępna z elementami infrastruktury terminalowej (m.in. stanowiska odprawy pasażerów), sale tematyczne oraz dwie sale do e-learningu ze stanowiskami komputerowymi.

Na odwiedzających czeka symulator lotów oraz humanoidalny robot o imieniu Sanbot. Odwiedzający centrum mają możliwość wcielenia się w rolę pracownika lotniska i samodzielnego wykonania pracy przy danym stanowisku na „ścieżce pasażera”.

Powstanie ośrodka edukacyjnego dotyczącego branży lotniczej to także reakcja na wzrost zainteresowania tą tematyką. Dowodem na to jest działający od siedmiu lat program wycieczek po krakowskim lotnisku, w którym wzięło udział już ponad 31 tys. osób. W tym roku z wycieczek skorzystało prawie 5 tys. uczestników.

Krakowskie lotnisko czuje się odpowiedzialne, jako największy port regionalny, za dzielenie się wiedzą i edukowanie w zakresie działalności lotniczej. Rozwój edukacji stanowi jeden z celów zawartych w strategii społecznej odpowiedzialności Kraków Airport – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24