Ceny na lotniskach będą niższe? – interweniuje UOKiK

Woda za 8 złotych? Kanapka za 15 złotych? Kawa i ciastko za 25 zł? A może ziemniaki z buraczkami i buteleczką wina za 72 zł.? Wysokie ceny w lotniskowych sklepach czy restauracjach niejednokrotnie budziły oburzenie pasażerów. Teraz wzbudziły zainteresowanie także kontrolerów UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się z pytaniem do władz z czego wynikają wysokie ceny wody, którą można zakupić w sklepach znajdujących się na ich terenie. Butelka wody na lotnisku zwykle kosztuje o kilkaset procent więcej niż taki sam produkt w normalnym sklepie. Rozwiązaniem proponowanym przez urząd jest umieszczenie dystrybutorów z darmową wodą pitną w halach odlotów. Jednak ten, generujący pewne koszty, pomysł spotyka się z raczej chłodnym przyjęciem wśród władz lotnisk.

Władze lotnisk powtarzają, że nie mogą wpływać na ceny, jakie w sklepach oferują przedsiębiorcy. Ceny te są spowodowane m.in. wysokimi kosztami najmu, czy trudnościami logistycznymi związanymi z dostawą towaru do strefy, w której każdy wnoszony przedmiot musi być skontrolowany.

Jeżeli dzięki interwencji UOKiK uda się postawić na lotniskach dystrybutory z darmową wodą, być może kolejnym krokiem będzie obniżenie horrendalnie wysokich cen innych podstawowych produktów? Wszak podróże lotnicze przestają być dobrem luksusowym, a masowym sposobem transportu.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24