Chiny – Izrael. Panda w służbie dyplomacji

Chiny ogłosiły, że wkrótce dwa niedźwiadki wyruszą z Chengdu do Izraela i zamieszkają w ogrodzie zoologicznym w Hajfie. To gest przyjaźni i zaproszenie do ściślejszej współpracy.

Obdarowywanie przywódców zaprzyjaźnionych krajów czarno-białymi misiami ma w Chinach tradycję sięgającą dynastii Tang z VII wieku n.e. Ale dopiero w XX wieku, za rządów Mao Tse-tunga, nazwano ten obyczaj „panda diplomacy”. Po przełomowej wizycie w Chinach w 1972 roku, dwie pandy otrzymał prezydent USA Richard Nixon. W czasach ocieplenia pandy powędrowały na Tajwan i do Japonii, a teraz pojadą do Izraela

Pod warunkiem, że ogród zoologiczny w Hajfie odpowiednio się do tego przygotuje i zapewni niedźwiadkom przeszkolonych opiekunów i dużą ilość specjalnego gatunku bambusów. Pandy są niezwykle trudne w hodowli i mimo poczciwego wyglądu bywają kapryśne. Nie wiadomo ile dokładnie pozostało ich na świecie, ale szacuje się, że nie więcej, niż pięć tysięcy. Większość z nich zamieszkuje Chiny, a konkretnie stan Syczuan, w okolicach stolicy – Chengdu. Misie żyją na wysokości 350 – 5600 m n.p.m. Ogród zoologiczny w Hajfie jest usytuowany na stokach góry Carmel, 550 m n.p.m., więc z aklimatyzacją nie powinno być problemu.

Stosunki międzynarodowe pomiędzy Chinami a Izraelem, w ostatnich czasach bywały bardzo napięte. Choć oba kraje łączą mocne więzi handlowe (Izrael m.in. dostarcza broń chińskiej armii), to Chiny wyjątkowo mocno wspierają Palestyńczyków. Nie uznają też ani Hamasu, ani libańskiego Hezbollahu za organizacje terrorystyczne, jak pragnąłby Izrael. Największy jednak cień na wzajemnych stosunkach stanowi wsparcie, jakie od Chin, na forum ONZ, otrzymuje Iran. Pandy mają ocieplić wzajemne stosunki między Izraelem a Chinami i sprawić, by Tel Aviv nie chował urazy do Państwa Środka, za jednoczesne granie na dyplomatycznych „dwóch fortepianach”.

Magazyn The Foreign Policy opublikował tekst o stosunkach sino-izraelskich, w którym były redaktor The Jeruzalem Post, Oren Kessler, przypomniał stare polsko-żydowskie przysłowie: „Nie możesz tańczyć równocześnie na dwóch weselach”.

Chyba, że z dwiema pandami…

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24