Czas na Niemcy!

Kampanie w internecie i mediach społecznościowych, współpraca z dziennikarzami i blogerami, e-broszury. Niemiecka Centrala Turystyki w Polsce promuje się nowocześnie i wychodzi naprzeciw zmieniającemu się rynkowi.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej Tomasz Pędzik, nowy dyrektor Biura Marketingu i Sprzedaży Niemieckiej Centrali Turystyki (Deutsche Zentrale für Tourismus) w Polsce, przedstawił najnowsze dane niemieckiej turystyki przyjazdowej. Konferencja zorganizowana została w salach warszawskiego Muzeum Etnograficznego. W jej trakcie dziennikarze mieli okazję zwiedzić wystawę „Czas świętowania”. Była ona nawiązaniem do jednego z tematów bazowych w marketingu DZT w 2015 roku promującego niemieckie tradycje i zwyczaje obejmującego obok żywych tradycji takich jak festiwale i święta, ciekawe wydarzenia kulturalne, tańce i zabawy, także kulinaria – Niemcy od strony talerza i kieliszka oraz sztuka, muzyka i rękodzieło. Niemcy mają bowiem mnóstwo ciekawych tradycji i zwyczajów; doliczono się tu około 10 tysięcy różnorodnych festiwali ludowych i targów oraz działających 2 tysięcy stowarzyszeń ludowych. Jest tu także 300 rodzajów chleba, 1400 browarów, 1 500 rodzajów kiełbasy i ponad sto tysięcy winnic. Tradycja znalazła się bowiem wśród dziesięciu najważniejszych powodów przyjazdu turystów do Niemiec.

Inne marketingowe tematy bazowe to miasta i kultura w tym zabytki UNESCO których jest 39 w tym tak znane jak katedra w Kolonii, stare miasto w Ratyzbonie, stare miasta hanzeatyckie Stralsund, Wismar i Lubeka, romańskie katedry w Spirze i Akwizgranie, rzymskie zabytki w Trewirze ze słynną bramą obronną Porta Nigra,  budynki Bauhausu, Wyspa Muzeów i pałace w Berlinie, kompleks przemy słowy kopalni i koksowni Zollverein w Essen, zabytki doliny środkowego Renu oraz Park Mużakowski (wspólnie z Polską).

Inna promowane cele to przyroda i aktywny wypoczynek oraz tematyczne trasy turystyczne, których naliczono się tu ponad 150 oraz turystyka zrównoważona i podróże bez barier dla osób niepełnosprawnych.

Niemcy, które są drugim kierunkiem turystycznym w Europie po Hiszpanii, zanotowały już piąty rok wzrostów noclegów zagranicznych gości w hotelach pensjonatach i na kempingach – w 2014 roku odnotowano ich 75,6 miliona. Największy był wzrost przyjazdów ze Szwajcarii (+378 488 osób) i krajów Zatoki Perskiej (+318 071). Duży wzrost przyjazdów zanotowała także Polska (+246 573)

Po raz pierwszy do pierwszej dziesiątki krajów będących najważniejszym rynkiem przyjazdowym do Niemiec weszła Polska, która wyparła stamtąd Rosję. Turystyka, która wygenerowała zyski 97 mld euro co stanowi obecnie 4,4%, wyprzedziła budownictwo 4,3% i przemysł samochodowy 2,3%!  DZT szacuje, że w tym roku przyjazdowy rynek turystyczny do Niemiec wzrośnie o 3-4%.

Jeśli chodzi o przyjazdy Polaków do Niemiec ilość noclegów w 2014 była większa od roku poprzedniego o 11,2%, a od 2004 roku wzrost ten wyniósł aż 160%! Polacy zostawili w Niemczech ok 19 mln €. Przyjeżdżają od nas przeważnie ludzie młodzi – 47% ma poniżej 34 lat. DZT planuje do 2030 roku zwiększenie przyjazdów z Polski aż o 110%!

W centrali DZT dostrzeżono potencjał rynku polskiego, znacznie zwiększając środki na promocję Niemiec w Polsce. Planowane są m.in. wyjazdy dla blogerów i press-toury dla dziennikarzy. Przygotujemy też Roadshow dla polskich biur podróży w dniach 23-25 listopada 2015 roku we Wrocławiu, Poznaniu i w Warszawie. Będzie to workshop niemieckiego incomingu z ok. 20 wystawcami pod patronatem Brandenburgii i Saksonii.

– Przede wszystkim chcemy dotrzeć do młodych i aktywnych turystów, stąd duży nacisk kładziemy na kampanię w internecie i w mediach społecznościowych: strona kampanii na www, e-broszury, klipy tematyczne i kalendarze eventów, banery online, newslettery i e-mailing. Będziemy kontynuować współpracę z mediami przy wyjazdach studyjnych dla dziennikarzy oraz rozwiniemy współpracę z biurami podróży szczególnie typu MICE, pomożemy także, kiedy jakaś firma będzie chciała opracować konkretny program wyjazdowy do Niemiec. Naszym celem numer 1 jest dotarcie bezpośrednio do klienta docelowego w Polsce. Z tego kierunku najwięcej mamy turystów indywidualnych, z których ok. 80% przyjeżdża własnym samochodem – powiedział w rozmowie z TURYSTYKĄ24 Tomasz Pędzik, dyrektor Biura Marketingu i Sprzedaży Niemieckiej Centrali Turystyki.

fot. Kolonia/Deutsche Zentrale für Tourismus

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24