Czas świątecznych jarmarków

Pod koniec listopada i na początku grudnia w wielu miastach Europy, a także w Polsce rozpoczynają się tradycyjne targi bożonarodzeniowe, zwane także jarmarkami adwentowymi. 

Tradycje jarmarków bożonarodzeniowych sięgają końca XIII wieku. Pierwsze z nich organizowane były w Austrii i w Niemczech. Do najbardziej znanych należą jarmarki organizowane w Wiedniu (początek datowany na 1294 r.), Frankfurcie, Dreźnie, Norymberdze i w Kolonii.

Zapach grzanego wina

W gronie polskich miast posiadających tę przedświąteczną tradycję można wymienić m.in. Wrocław (pierwsze wzmianki o jarmarku pochodzą z XVI wieku) i Kraków. W tym roku jarmark we Wrocławiu rozpoczął się już 17 listopada i należy do największych w Polsce (potrwa do 22 grudnia). Na ok. 150 stoiskach handlowych można zakupić ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze i lokalne specjały kulinarne. Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy, wypełniony zapachem choinek i grzanego wina, przyciąga jak magnes mieszkańców i turystów. W obecnej formule jarmark we Wrocławiu działa od 2008 roku i jest to obecnie już 10 edycja. Amerykański serwis „The Huffington Post” i niemiecki dziennik „Die Welt” uznały wrocławski jarmark bożonarodzeniowy za jeden z najładniejszych w Europie. Znalazł się on obok tak wspaniałych i historycznych jarmarków, jak organizowany od 440 lat jarmark w Strasburgu we Francji i słynny jarmark w Norymberdze.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Zapach grzanego wina unosi się także na rynku w Krakowie podczas jarmarku bożonarodzeniowego, który rozpoczął się w ostatni weekend listopada. Wydarzenie nawiązuje do handlowych tradycji Rynku Głównego i na stałe wpisało się już w pejzaż przedświątecznego Krakowa. Jarmark cieszy się niezmiennym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Krakowa, jak i odwiedzających miasto turystów z Polski i z zagranicy. Krakowski rynek został udekorowany girlandami i żywymi choinkami, pośród których stoi 80 kiosków handlowych i gastronomicznych. Z organizacji jarmarków bożonarodzeniowych znane są też inne miasta Polski, m.in. Opole, Szczecin i Lublin.

Norymberga ma swój Christkindlesmarkt, czyli Jarmark Anielskiego Dzięciątka

Jeden z najbardziej znanych bożonarodzeniowych jarmarków odbywa się w Norymberdze  – Christkindlesmarkt (od 25 listopada do 24 grudnia), który od kilku lat regularnie odwiedza ponad 2 miliony osób z różnych stron świata. W dokumentach, pochodzących z XVIII wieku istnieje zapis informujący o tym, że na jarmarku w Norymberdze postawiono 140 straganów. Od tamtego czasu liczba straganów niewiele się zmieniła. Obecnie na rynku w Norymberdze znajdują się 182 stragany. Spora część z nich należy do rodzin rzemieślniczych i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze, lokalne specjały kulinarne oraz zapach grzanego wina i smażonych słynnych norymberskich kiełbasek to wszystko towarzyszy jarmarkowi wkomponowanemu w średniowieczny pejzaż miasta. Największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się tradycyjne ludziki wykonane z suszonych owoców: śliwek i rodzynek oraz złoty anioł norymberski. Oczywiście nie może zabraknąć pierników, z których Norymberga słynie już od XIV wieku.

Jarmark Anielskiego Dzięciątka w Norymberdze

Na Jarmarku Anielskiego Dzięciątka – Christkindlesmarkt można sprzedawać tylko rzeczy, które mogą stanowić prezent lub być ozdobą na choinkę – wyjaśnia Maria Schmidt-Holzhauser, przewodniczka turystyczna, mieszkająca w Norymberdze. – Specjalna komisja z urzędu miasta sprawdza, czy na straganach znajdują się wyroby spełniające te warunki. Co roku około 400 handlarzy stara się o uzyskanie pozwolenia na sprzedawanie swoich wyrobów na norymberskim jarmarku. Pozwolenia dostają tylko ci, którzy spełniają ustalone normy – dodaje.

Anielska postać

Nieodzownym elementem adwentowego jarmarku w Norymberdze jest postać Christkinda (czyt. Kiristkinda), która  wywodzi się z czasów niemieckiego reformatora religijnego Marcina Lutra, dokładnie z 1535 roku. Christkind to postać anielska, przynosząca dobrą nowinę, w którą wciela się młoda dziewczyna, będąca uosobieniem dobroci. Dziewczyna wybierana jest spośród sporej liczby kandydatek i zanim stanie się aniołem, przechodzi przez bardzo ostrą selekcję. Zwyciężczyni sprawuje swą funkcję przez dwa lata.  Christkind zaznacza swoją obecność także podczas licznych wydarzeń kulturalnych, które pod koniec roku odbywają się w Norymberdze. Wśród nich są adwentowe koncerty i coroczna procesja z lampionami. Norymberski anioł cieszy się szczególną popularnością wśród dzieci, z którymi spotyka się także na placu Hansa Sachsa, gdzie organizowany jest jarmark dziecięcy.

Coroczna procesja z lampionami w Norymberdze, której przewodzi Christkind

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24