Czechy: Magiczne jarmarki bożonarodzeniowe

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, w powietrzu miesza się zapach pierników, choinek i grzanego wina. Tak wyglądają święta w Czechach. Jarmarki bożonarodzeniowe spotkamy w miastach, na zamkach i w pałacach. Można je odwiedzać już od końca listopada do początku stycznia.

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy i najpiękniejszy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. Już w sobotę 29 listopada na praskiej choince zostaną uroczyście zapalone lampki. Warto być wtedy w stolicy Czech, bo na gości czeka bogaty program imprez i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami. W magiczną atmosferę świąt wprowadzą nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce.  Praski jarmark potrwa do 1 stycznia 2015.

Świąteczna atmosfera wypełni również Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności (náměstí Svobody) i Placu Morawskim (Moravské náměstí) rozpocznie się już 28 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóstwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym).  Impreza potrwa do 23 grudnia 2014.

Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 28 listopada 2014 do 6 stycznia 2015, w każdy weekend od piątku do niedzieli. Specjalny program czeka także na najmłodszych gości. Dzieci będą mogły zobaczyć na przykład żywą szopkę betlejemską.

Wyjątkowa świąteczna atmosfera towarzyszy jarmarkom bożonarodzeniowym w Ołomuńcu na Morawach Środkowych od 23.11 do 24.12.2014. Goście będą mogli posłuchać muzyki, oglądać przedstawienia teatralne dla dzieci i dorosłych i wziąć udział we wspólnym śpiewaniu kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, będziemy mogli podziwiać szopki betlejemskie, regionalne wyroby rzemieślnicze, spróbować tutejszych przysmaków i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

13 grudnia 2014 w malowniczym skansenie Rožnov u podnóża Beskidów rozpocznie się jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami a także z ekspozycją skansenu w Rožnovie pod Radhoštěm.

Niesamowitym doświadczeniem może okazać się wizyta na jarmarku bożonarodzeniowym w pałacowych komnatach. Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele innych wydarzeń czeka na gości w czasie adwentu na czeskich zamkach i w pałacach. Tradycyjny przedświąteczny jarmark organizuje pałac Sychrov w Czeskim Raju od 29 do 30 listopada 2014. W programie pokazy rzemiosł, sprzedaż wyrobów, degustacje, występy teatralne i inne atrakcje.

Ciekawe imprezy szykuje przed świętami zamek Karlštejn leżący w pobliżu Pragi. 21 grudnia 2014 okolice zamku wypełni muzyka i tańce, nie zabraknie jarmarku historycznego, na którym zakupimy między innymi oryginalne wyroby rzemieślnicze, biżuterię, wieńce adwentowe, a także różne przysmaki i tutejsze wino.

Na jarmarku adwentowym na zamku Loket niedaleko Karlowych Warów 6-7 grudnia 2014 zapoznamy się z dawnymi czeskimi zwyczajami świątecznymi i zakupimy oryginalne prezenty. Zamek będzie czynny dla zwiedzających łącznie z niezwykłą ekspozycją narzędzi tortur.

W sobotę 29 listopada pałac Loučeň w pobliżu Pragi zaprezentuje się zwiedzającym już w świątecznej szacie. Ciekawostką będzie chrzest największego wieńca adwentowego w Czechach. Atrakcyjny program czeka także na najmłodszych gości.

Więcej informacji na: www.czechtourism.com

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24