Czechy zaprezentowały strategię na 2015 rok

Podczas czwartkowej konferencji prasowej CzechTourism w warszawskim Pałacu Prymasowskim, zaprezentowane zostały statystyki oraz plan marketingowy na 2015 rok.

Dyrektor Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego CzechTourism w Polsce, Ivana Bílková, opowiedziała zebranym dziennikarzom i przedstawicielom branży turystycznej o najnowszych inwestycjach i atrakcjach, które czekają na turystów odwiedzających Czechy zarówno latem, jak i zimą.

Jako że jesteśmy u progu sezonu zimowego, Dyrektor CzechTourism podsumowała, że w ciągu ostatnich 10 lat nastąpił bardzo wyraźny rozwój i modernizacja czeskich ośrodków narciarskich. Rocznie przybywało kilkadziesiąt kilometrów tras zjazdowych. W tym roku narciarze będą mieli do dyspozycji ponad 20 km nowych tras. Mimo to ceny skipassów pozostają przeważnie na poziomie z ubiegłego sezonu – średnie ceny jednodniowych skipassów w większych ośrodkach wynoszą 556 koron (ok. 84 PLN) dla dorosłych i 387 koron (ok. 58 PLN) dla dzieci. Tej zimy wypoczywający za naszą południową granicą narciarze odczują znaczną jakościową różnicę, bowiem czekają na nich ośrodki narciarskie, które zainwestowały przed nadchodzącym sezonem zimowym setki milionów koron w infrastrukturę. Inwestycje objęły modernizację systemów naśnieżania czy systemów sprzedaży skipassów. Najwięcej środków przeznaczono na poszerzenie tras zjazdowych i poprawienie ich jakości. Powstały kolejne kilometry tras, nowe wyciągi i kolejki linowe, a także snowparki. Niemal sto milionów koron przeznaczono na modernizację popularnego Szpindlerowego Młyna, a w ośrodku Černá hora – Pec powstała nowa trasa zjazdowa Funslope o długości 450 metrów z tunelami i przeszkodami oraz trasa slalomowa z pomiarem czasu. W ośrodku Vrchlabí – Kněžický vrch jeszcze w listopadzie zostanie otwarta nowoczesna czteroosobowa kolejka linowa o długości 1050 m. Ośrodek Dolni Morava zyskał w tym sezonie dwie nowe trasy, sztucznie zaśnieżane, nowy wyciąg Doppelmayr na Slamník i nowy Snow Fun Park w dolnej części trasy zjazdowej U Slona. W ośrodku Kouty w Jesionikach powstała nowa niebieska trasa zjazdowa o długości 3050 m. Ponadto w dziewiętnastu ośrodkach narciarskich na terenie całych Czech będzie obowiązywał całosezonowy Czech Skipass www.czechskipass.cz

Ale Czechy są dla nas atrakcyjne nie tylko zimą. CzechTourism zaprezentował przykładowe wyjazdy tematyczne po najciekawszych atrakcjach turystycznych, jak choćby podróż Szlakiem wina po Morawach Południowych podczas której można zwiedzić wpisany na listę UNESCO barokowy pałac i ogród kwiatowy w Kroměřížu, zwiedzać pałacowe piwnice winne i wziąć udział w degustacji win mszalnych. A także odwiedzić miasto Uherské Hradiště – malowniczo położona serce regionu winiarskiego Slovacko, od wschodu otoczone pasmem Białych Karpat, od zachodu – szczytami Chřibów. Dzielnica Mařatice słynie z zabytkowych piwnic winnych. Podobnie jak Plže i Strážnice w których pierwsze piwniczki powstały już w XV wieku. W Čejkovicach możemy zobaczyć piwnice winne templariuszy a w Valticach podziemia Valtickie – unikatowy labirynt podziemnych korytarzy łączących piwnice winne, pochodzący z XIII wieku. Interesującą alternatywą może być wycieczka szlakiem zabytków Południowych Czech z zamkiem gotyckim w  Taborze, kościołem pielgrzymkowym w Klokotach i Holašovicami – wpisanymi na listę UNESCO budynkami z końca XIX wieku, w stylu baroku wiejskiego. Warto odwiedzić także Czeski Krumlov, drugi co do wielkości po Zamku Praskim kompleks zamkowo-pałacowy w Republice Czeskiej i Czeskie Budějovice z jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach, który ma idealnie kwadratowy kształt i jest otoczony renesansowymi, barokowymi i klasycystycznymi kamienicami.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni dziennikarze i touroperatorzy poznali także statystyki dotyczące preferencji wyjazdowych Polaków podróżujących za naszą południowa granicę. Jak się okazuje jeździmy najczęściej na 1–2-tygodniowe pobyty (31%). Niecała połowa mieszkańców Polski wyjeżdża na urlop na weekendy (26%) lub przedłużone weekendy (23%). Polacy jeżdżą na urlop najczęściej z partnerem (37%) lub z rodziną (30%). Na trzecim miejscu są przyjaciele (17%). Polacy preferują z góry zaplanować miejsce zakwaterowania, program czy wycieczki. Niecała połowa Polaków (47%) planuje wyjazd samodzielnie, z tego około jednej czwartej planuje z góry także program (26%). Drugą najczęstszą możliwością planowania urlopu jest zakup wycieczki w biurze podróży, łącznie z wycieczkami (22%). Polacy na urlopie nocują najczęściej w hotelach należących do miejscowych właścicieli  (27%), w pensjonatach (24%) lub u znajomych (23%). Hotele sieci międzynarodowych są dopiero na czwartym miejscu (18%). Jeśli chodzi o znajomość naszego sąsiada większość, bo aż 74% naszych rodaków uważa, że zna Republikę Czeską, z tego 32% uważa, że ją zna dobrze. Około jednej czwartej Polaków niezbyt dobrze zna Czechy (26%).

Podczas konferencji pojawiło się wiele informacji, które w nadchodzącym roku mają za zadanie – za sprawą touroperatorów wysyłających swoich turystów do Czech, jak i piszących o regionie dziennikarzy turystycznych – pokazać, że Republika Czeska to nie tylko Praga. Dalsza, mniej formalna część wieczoru w zabytkowych salach Pałacu Prymasowskiego, upłynęła na rozmowach przy doskonałych winach z Moraw, których bogaty smak obiecywał niezwykłe miejsca i atrakcje, które w nadchodzącym sezonie będziemy mogli poznać w Republice Czeskiej.

Krzysztof Baranowski, dyrektor generalny Czech Airlines na Polskę przedstawił ofertę przewoźnika. Bilety na trasie Warszawa-Praga można kupić już od 580 PLN.

Krzysztof Baranowski, dyrektor generalny Czech Airlines na Polskę przedstawił ofertę przewoźnika na nadchodzący sezon. Bilety na trasie Warszawa–Praga można kupić już od 580 PLN.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24