Dolina Stubai: cztery ośrodki narciarskie, setki pomysłów na zabawę

Doskonałe warunki śniegowe i mnóstwo atrakcji czeka na turystów, którzy odwiedzą w tym sezonie cztery ośrodki narciarskie w Dolinie Stubai. 

Wszystkie cztery ośrodki narciarskie Doliny Stubai mają jedną wspólną cechę – gwarantowany śnieg. Dzięki temu goście mogą się cieszyć jazdą na nartach, snowboardzie, freeridem, zimowymi wędrówkami na rakietach śnieżnych, wyprawami po doskonale przygotowanych trasach biegowych czy też ze zjazdami po oświetlonych torach saneczkarskich. Dodatkowo w dolinie znajduje się kilka lodowisk.

Zaledwie 45 minut jazdy samochodem z Innsbrucka, stolicy Tyrolu, znajduje się lodowiec Stubai, oferujący liczne narciarskie atrakcje. Nowa kolejka gondolowa 3S Eisgratbahn – szybka, wygodna, wyposażona w Wi-Fi i przystosowana dla osób z niepełnosprawnością – przewozi na wysokość 2 900 metrów n.p.m. bezpośrednio z parkingu. Przejazd kolejką można zobaczyć tutaj: www.youtube.com/watch?v=Us2I12-MPfA.) Lekkim, śnieżnym puchem można się tu cieszyć nie tylko na 35 trasach narciarskich o różnym poziomie trudności, ale również na 13 trasach freerideowych polecanych przez tutejszy Powder Department.

W miniony weekend „Królestwo śniegu” gościło FIS Freeski World Cup Stubai, czyli pierwsze zawody Pucharu Świata w narciarstwie dowolnym w Europie w tym sezonie, które wygrał Norweg Oystein Braaten oraz Szwedka Jennie-Lee Burmansson. Ustawienie konkursowe będzie dostępne dla wszystkich chętnych w Snowpark Stubai Zoo do 10 grudnia 2017 r.

Ośrodek narciarski Schlick 2000 przy Fulpmes zwiększy w tym roku komfort wjazdu na Kreuzjoch oraz liczbę tras narciarskich. Od początku grudnia, w miejscu poprzedniego wyciągu orczykowego Kreuzjochlift, będzie działać nowy, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy Panoramabahn o przepustowości do 2 000 osób na godzinę. Wyciąg zapewni sprawny wjazd (w 4 minuty) oraz wygodną podróż, dzięki komfortowym siedzeniom i przenośnikowi taśmowemu przy wejściu. W związku z inwestycją, powstaną również dwie nowe trasy narciarskie: czarna nartostrada „Panoramaschuss” o długości 600 metrów, z fantastycznym widokiem na grzbiet Kalkkögel, oraz spokojna, czerwona trasa „Hohes Laub Abfahrt” o długości 800 metrów. Dodatkowo cztery nartostrady zyskają nowe urządzenia do zaśnieżania: czarne trasy Kanonenrohr (nr 3a) i Zirbenschuss (nr 4a), czerwona trasa Mitterjoch-Abfahrt (nr 2) oraz niebieska Burgstall-Abfahrt (nr 4c). Koszt wszystkich inwestycji wprowadzonych w tym roku w ośrodku Schlick 2000 wyniesie 4,8 mln euro.

Śnieżne atrakcje w Schlick 2000 czekają na stokach narciarskich, ale i poza nimi: na wysoko położonej trasie do narciarstwa biegowego, podczas zimowych wędrówek przez lasy oraz przy górnej stacji kolejki Kreuzjoch, skąd startują paralotniarze.

Dzieci i młodzież będą się dobrze bawić w szkółce narciarskiej BIG Family Skizentrum Schlick 2000 lub w przedszkolu BIG Ron’s Kinderland, a rodzice mogą w tym czasie zrelaksować się w jednym z okolicznych, tradycyjnych schronisk. Zarówno młodszym, jak i starszym spodobają się nocne pokazy narciarskie „Night of Colours”, które zaplanowano w wybrane środy, od 27 grudnia 2017 r.

Ośrodek narciarski Serlesbahnen przy Mieders jest położony na początku Doliny Stubai, zaledwie o „narciarski szus” od Innsbrucka, stolicy Tyrolu. Góruje nad nim szczyt Serles o wysokości 2 717 m n.p.m., zwany przez Goethego „wielkim ołtarzem Alp”, stanowiący wyjątkowe tło dla tego małego, ale znakomitego ośrodka narciarskiego, przyjaznego rodzinom z dziećmi. W alpejskich chatach i schroniskach warto spróbować tradycyjnych, tyrolskich smakołyków. Widać stąd szerokie i łatwe nartostrady (niebieskie i czerwone), idealne dla dzieci, początkujących oraz rekreacyjnych narciarzy. Wyjątkowe widoki czekają na wędrowców, którzy wybiorą się na wyprawę do słynnego klasztoru Maria Waldrast, wybudowanego na wysokości 1 641 m n.p.m. Jest to jeden z najwyżej położonych klasztorów w Europie. Obok sanktuarium znajduje się hotel i restauracja.

W narciarskim ośrodku Elfer znajdują się tu trzy, długie naturalne tory saneczkarskie, wijące się przez malowniczy krajobraz. Wśród nich wyróżnia się najdłuższa (ma ok. 8 km), oświetlona i sztucznie naśnieżana trasa saneczkarska w Dolinie Stubai, wiodąca od górnej stacji kolejki Elferbahn do jej dolnej stacji w Neustift. Wszystkie trzy tory zostały już kilkukrotnie nagrodzone tyrolską odznaką „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel”, gwarantująca ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Dodatkową atrakcją tego sezonu będzie 3. festiwal saneczkarski Rodeltestival (12-13 stycznia 2018 r.), podczas którego czołowi producenci sanek zaprezentują najnowsze modele i nowinki. W ośrodku Elfer narciarze mogą również liczyć na wymagające czerwone nartostrady oraz długi, czerwony szlak narciarski do doliny.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24