Drezno i średniowieczny jarmark bożonarodzeniowy

Piękną iluminację Drezna podczas średniowiecznego jarmarku bożonarodzeniowego poleca Niemiecka Centrala Turystyki. Na jednym z nielicznych, zachowanych do naszych czasów, rycerskich placów turniejowych (Stallhof) w terminie od 28. listopada 2018 do 6. stycznia 2019 będzie można poczuć atmosferę „średniowiecznego Bożego Narodzenia”.

Jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych Europy – słynny ”Streizelmarkt” – odbywa się tuż przy Zamku i odbudowanym kościele NMP (Frauenkirche). Historia tego jarmarku sięga roku 1434. Wielu mieszkańców Drezna i przybyszów z dalszych stron najbardziej ceni sobie panującą tu atmosferę spokoju i oryginalność. Nie ma tu gromkiego nagłośnienia ze świąteczną muzyką, nie ma plastiku ani dużej ilości elektrycznych świateł. Około 50 kramarzy i wytwórców rękodzieła ubranych w stroje z epoki pracuje używając późnośredniowiecznych narzędzi i materiałów. Praktycznie wszystko co znajduje się na bardzo urozmaiconych straganach to wyroby niemieckich i europejskich rzemieślników. Można tu nabyć filcowe kapcie i skórzane paski na miarę, można skosztować naleśników po drezdeńsku lub wypić szklaneczkę parującego wina miodowego na rozgrzewkę: jak na średniowieczne Boże Narodzenie w centrum miasta wybór wcale niemały.

Dla najmłodszych największą atrakcją jest jazda na sankach z podjazdu dla powozów w zamkowej masztarni – pod warunkiem, że zima sypnie śniegiem.

Od 2014 roku Striezelmarkt posiada własną walutę, tzw. Striezeltaler, która umożliwia płatności bezgotówkowe na najstarszym bożonarodzeniowym rynku w Dreźnie.W przeszłości główną cechą tego projektu był kościół krzyżowy, łuk świecy, piramida i choinka. Na 2018 rok talar otrzymał bardzo indywidualny projekt – oryginalnego drezdeńskiego Pflaumentoffela – człowieka utworzonego z pieczonych lub suszonych śliwek. Symbolizuje  on kominiarza i był sprzedawany przez dzieci na rynku w Dreźnie na początku 19. wieku. Pflaumentoffel jest jednym z tradycyjnych symboli Drezdeńskiego Striezelmarkt i występuje w zespole Świętego Mikołaja na głównej scenie jako żywa postać. Podczas uroczystego otwarcia jarmarku następuje wprawienie w ruch największej na świecie 14-metrowej bożonarodzeniowej piramidy oraz rozkrojenie bożonarodzeniowej strucli.

Więcej na:  https://www.sachsen-tourismus.de/pl/; http://www.germany.travel/pl/; https://striezelmarkt.dresden.de.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24