Droższy bilet do Wenecji

Włochy zamierzają wprowadzić dodatkowe opłaty za wjazd do Wenecji. Każdy turysta wjeżdżający do słynnego miasta na jeden dzień, bez noclegu, będzie musiał zapłacić od 2,5 do 10 euro (w zależności od sezonu turystycznego) – im popularniejszy okres, tym będzie drożej.

Turyści przybywający do miasta na lagunie tylko na kilka godzin stanowią zdecydowaną większość wszystkich zwiedzających. Szacuje się, że liczba jednodniowych gości to ok. 22 milionów rocznie. Stanowią oni zdecydowaną większość wszystkich zwiedzających Wenecję turystów, których jest rocznie około 30 milionów.

Włosi szacują, że wpływy z tego podatku mogą wynieść 50 mln euro (ok. 215 mln zł). Za wjazd nie będą płacić pracownicy, studenci i osoby mające w mieście rodzinę.

Zdaniem Luigi Brugnaro,burmistrza Wenecji, pomoże to lepiej zarządzać miastem, dbać o jego czystość, zapewniać lepsze usługi dla gości i sprawić, że mieszkańcy Wenecji będą bardziej zadowoleni.

Obecnie wszyscy zatrzymujący się w weneckich hotelach i pensjonatach, płacą dodatkowo – podobnie jak w całych Włoszech – po kilka euro tzw. taksy pobytowej. Daje to w sumie ponad 30 mln euro rocznie (ok. 130 mln zł).

Podatek będzie doliczany do kosztów przejazdu do Wenecji pociągami, autobusami lub statkami wycieczkowymi, a firmy przewozowe dochody z tego tytułu przekażą władzom miasta.

Opłata ta ma ograniczyć liczbę turystów odwiedzających Wenecję, ale również pomóc miastu m.in. w usuwaniu, pozostawianych przez turystów śmieci.

Ustawa wejdzie w życie prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Stosowne dokumenty zostały już podpisane przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę.

Zdjęcia Pixabay

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24