Dymarki w Nowej Słupi

Słynne Dymarki w Nowej Słupi zapłoną już po raz 52. w dniach 10-12 sierpnia. Główną atrakcją Dymarek jest pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat.

Turyści oprócz unikatowego pokazu wytopu żelaza mogą nie tylko obejrzeć warsztaty rzemiosł antycznych, pokazy rękodzieła ludowego  i realia życia ludzi w II w n.e. ale i w nich uczestniczyć.

W piątek, 10 sierpnia 2018 o godzinie 21 prezentacje archeologiczne zostaną zainicjowane barwnym korowodem z udziałem uczestników projektu z Rynku w Nowej Słupi. Przemarsz odbędzie się z udziałem grup rekonstrukcyjnych z pochodniami, rekonstrukcji wozu celtyckiego i rydwanu rzymskiego. Wszyscy uczestnicy przemaszerują z pochodniami z Rynku w Nowej Słupi na teren Centrum Kulturowo – Archeologicznego.

W sobotę i niedzielę 11-12 sierpnia 2018 będą m.in. przysmaki kuchni rzymskiej i barbarzyńskiej, ceremonia ślubna legionisty z barbarzyńską księżniczką, Kawaleria Epoki Żelaza z pokazem łucznictwa konnego, laboratorium eksperymentów walki. Spektakularnym przedsięwzięciem będzie wielka batalia składająca się z kilku potyczek pomiędzy Barbarzyńcami a Legionami Rzymskimi – bitwa „Pod Łysą Górą” z udziałem ponad stu pięćdziesięciu zbrojnych. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana praca pieca rzymskiego do wypalania ceramiki – Terra Sigillata. To pierwszy tego typu zrekonstruowany obiekt w Polsce, a być może i w całej Europie.

W tegorocznych prezentacjach archeologicznych swój udział potwierdziło wiele Stowarzyszeń zajmujących się rekonstrukcja historyczną: Stowarzyszenie Archeozdroje z Pomorza, Stowarzyszenie Wandali z Werbkowic, Legion X Gemina z Poznania, Foederati z Łodzi, Hastingowie z Warszawy, grupy rekonstrukcyjne z Czech, Litwy oraz Niemiec i wielu indywidualnych rzemieślników. Dymarki zostaną poprzedzone w dniach 4-5 sierpnia Dymarkowymi Biegami Górskimi:

Bieg Emeryka – 5 km – na trasie Huta Szklana – Święty Krzyż – Nowa Słupia
Dycha Hutnika – 10 km – na trasie Nowa Słupia – Święty Krzyż – Trzcianka – Nowa Słupia
Świętokrzyski Półmaraton Niepodległości – 21,5 km – na trasie Witosławice – Nowa Słupia

Dymarkom będzie towarzyszył Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej z udziałem prawie 100. podmiotów z województwa świętokrzyskiego, dla których przygotowana zostanie specjalna scena, wokół której odbywał się będzie kiermasz twórców ludowych oraz konkurs malarski i rzeźbiarski. Nie zabraknie gwiazd muzyki pop. Gwiazdami tegorocznych Dymarek będą zespoły: Dżem, Sławomir, Power Play, Tacy Sami, Pozytywnie Nakręceni i wiele innych.

Fot.: http://tv.swietokrzyskie.travel

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24