Dziś wielkie święto kuchni francuskiej

Dziś w 1300 restauracjach na całym świecie zostaną podane specjały kuchni francuskiej. W międzynarodowym wydarzeniu weźmie także udział trzydzieści siedem restauracji w Polsce.

Dziś na całym świecie można zjeść kolację kolację przygotowaną zgodnie z najlepszymi francuskimi tradycjami gastronomicznymi. Francuskich przysmaków przyrządzonych z wielką dbałością o składniki i wykonanie będzie można skosztować także w 37 restauracjach w całej Polsce – m.in. Atelier Amaro, Academy of Cooking Kurta Schellera, Senses czy Tamka 43. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu promowanie francuskiej gastronomii na świecie.

W międzynarodowym wydarzeniu pod nazwą „Goût de France / Good France” („Smak Francji”) wezmą udział restauracje w 150 krajach na świecie. Podczas tego szczególnego wieczoru podanych zostanie ponad 1300 kolacji „à la française”. Inicjatywa obejmie pięć kontynentów i francuskie ambasady w 150 krajach. Wszyscy będą tego dnia wspólnie celebrować francuską sztukę kulinarną. Jak zapowiadają organizatorzy, ten dzień będzie świętem francuskiej kuchni, pełnej inwencji, żywej i otwartej, a jednocześnie wiernej temu, co rozsławiło ją na świecie: połączeniu jedzenia z przyjemnością, towarzyskim spotkaniem, smakiem wyśmienitych produktów i szacunkiem dla dobrej kuchni.

Projekt „Goût de France / Good France” jest wspólną inicjatywą Alaina Ducasse’a, francuskiego kucharza o światowej sławie, i francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Rozwoju Międzynarodowego. W ramach tej akcji szefowie kuchni z całego świata zaproponują w swoich restauracjach „menu à la française”: francuski  aperitif, zimna i ciepła przystawka, danie główne z ryby lub owoców morza, z mięsa lub drobiu, francuski ser, deser z czekoladą, wina i digestif (kieliszek mocniejszego alkoholu na trawienie). Jednocześnie  będą mogli odwołać się do swojej narodowej tradycji kulinarnej, uwydatniając również jej zalety.

W pierwszej edycji „Goût de France / Good France”, w międzynarodowym „rendez-vous” gastronomicznym, postanowiło wziąć udział ponad 1300 szefów kuchni z całego świata, prowadzących lokale wszelkich typów – od zwykłych bistro począwszy aż po uznane świątynie sztuki kulinarnej. Wyzwanie polega na zaproponowaniu takiego menu, które eksponowałoby francuską gastronomię: powinna to być propozycja kulinarna oparta na produktach świeżych, sezonowych, pochodzących z upraw miejscowych, z dużym udziałem wszelkich warzyw, jednocześnie przy oszczędnym stosowaniu tłuszczu, cukru czy soli. Dania powinny być przygotowane z dbałością o zasady zdrowego odżywiania i poszanowania środowiska naturalnego.

W wydarzeniu wezmą udział nie tylko liczne restauracje na całym świecie, ale także francuskie ambasady, placówki konsularne i kulturalne włączą się w tę akcję, organizując kolację w ramach „Goût de France / Good France”. W ten wyjątkowy wieczór także Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce, wyda kolację „à la française” w swojej warszawskiej rezydencji.

fot. rendezvousenfrance.com

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24