Elektrownia jednym z turystycznych cudów w Czechach

Jeden z siedmiu cudów Republiki Czeskiej najlepiej odwiedzić wiosną. Można tam dojść trasą turystyczną lub dojechać na rowerze.

Elektrownia Dlouhé Straně, znajdująca się w Parku Krajobrazowym Jesioniki,  jest trzecią  pod względem wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. Należy do tzw. siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach.

Górny zbiornik elektrowni powstał po usunięciu wierzchołka góry Mravenečník na wysokości 1 350 m. nad poziomem morza. W czasie zwiedzania elektrowni można obejrzeć film o powstaniu tego obiektu oraz podziemną maszynownię, z największą rewersyjną turbiną wodną w Europie. Z poziomu górnego zbiornika rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

Elektrownię można zwiedzać przez cały rok, po wcześniejszej rezerwacji (zimą czynny dla zwiedzajacych jest tylko dolny zbiornik). Na miejsce  dojedziemy autobusem wycieczkowym z ośrodka narciarskiego Kouty nad Desnou, a także sześcioosobową kolejką krzesełkową. Kolejka zawiezie nas 4,5 km pod górny zbiornik, skąd na szczyt prowadzi szlak turystyczny. Z Kout nad Desnou na Dlouhé Straně wiedzie również trasa rowerowa. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu obok centrum informacji turystycznej w Koutach nad Desną.

fot. Elektrownia wodna Dlouhe Strane/Libor Sváček

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24