Festiwal Sputnik: znamy zwycięzców 11 edycji

Zakończył się festiwal filmów rosyjskich Sputnik nad Polską. Znamy laureatów 11 edycji konkursu.

Jury w składzie: Andrzej Kołodyński, Jakub Czekaj oraz Julia Kijowska przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 11. Sputnika dla filmu „Arytmia” Borisa Chlebnikowa „za przenikliwy portret bohaterów, którzy biorą odpowiedzialność za siebie i innych, i w bezwzględnym systemie walczą o życie”.

II Nagroda trafiła do twórców filmu „Zakładnicy” w reżyserii Reza Gigineiszwili „za spełniony obraz młodych ludzi, którzy stają się zakładnikami własnych marzeń, za co płacą najwyższą cenę”.

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Fabularnych przyznano obrazowi Karena Gieworkiana „Cała nasza nadzieja” „za dojrzałą próbę rozliczenia się z trudną rosyjską rzeczywistością. W świecie pełnym nadziei i rozczarowań przedstawienie prawego i odważnego bohatera.”

Widzowie podzielili zdanie Jurorów, przyznając Nagrodę Publiczności „Arytmii” Borisa Chlebnikowa.

Jury tegorocznego Konkursu Filmów Dokumentalnych w składzie: Paweł Łoziński, Wojciech Staroń oraz Wojciech Kasperski przyznało Grand Prix dla filmu „Bliscy” Witalija Manskiego „za subtelny i osobisty portret rodziny rozdartej przez wojnę na Ukrainie. Przenosząc się w sposób przemyślany wizualnie do serca kraju o złożonej tożsamości, mamy szansę poczuć z bliska tragedię dwóch narodów.”

Wyróżnienie w Konkursie Filmów Dokumentalnych zdobyli „Zbieracze morskiej trawy” Marii Muraszowej ze szczególnym uznaniem dla pracy operatora – Mariny Lewaszowej.

Jury wyróżniło także dokumenty: „Pawlenski. Nagie życie” Darii Chrenowej, „Przekonania” Tatiany Czystowej oraz „Zbyt wolny człowiek” Wiery Kriczewskiej.

Serca naszych najmłodszych widzów zdobył „Iwan Carewicz i Szary Wilk” w reżyserii Władimira Toropczina.

Warszawska edycja 11. „Sputnika nad Polską” dobiegła końca. Festiwal wyrusza teraz w filmową podróż po Polsce. Do kwietnia 2018 roku rosyjskie filmy będzie można oglądać m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Bydgoszczy, Szczecinie, Katowicach, Elblągu, Hajnówce, Kętrzynie, Łodzi, Nowym Sączu, Olsztynie i Płocku.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24