Flavours of Portugal. Smaki Portugalii już po raz szósty

W najbliższy poniedziałek 25 maja w warszawskim hotelu InterContinental rozpocznie się 6 edycja Tygodnia Portugalskiego Flavours of Portugal.

Smaki Portugalii, to najważniejsze wydarzenie promujące Portugalię w Polsce. Zaprezentuje się ponad 20 wystawców, oraz agencja Portugal Foods. Czworo portugalskich kucharzy, wraz z szefem kuchni hotelu InterContinental Mariuszem Jeznachem przygotuje degustacje portugalskich potraw dla 1500 osób. Przygotowano też 2500 butelek wina z pięciu winiarskich regionów Portugalii.

Na poziomie minus jeden hotelu InterContinental od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00 – 18:00 będą odbywać się targi B2B, a prezentacje i degustacje skierowane będą do polskich dystrybutorów i importerów. Od 18:30 do 20:30 Smaki Portugalii otworzą się dla szerszej publiczności.

W poniedziałek 25 maja zaprezentują się regiony Trás-os-Montes i Minho. W kolejnych dniach można będzie spróbować potraw i win z Beiras, Douro, Estremadury i Ribatejo, Alentejo i Algarve, a ostatniego dnia z Madery i Azorów. Goście odwiedzający InterContinental będą mogli wziąć udział w warsztatach turystycznych, winiarskich i gastronomicznych. Wrażenia artystyczne zapewnią portugalscy muzycy: gitarzyści Filipe Rebelo i Carlos Manuel Proença i śpiewaczka fado Luísa Rocha.

Flavours of Portugal promuje Portugalię poprzez jej gastronomię, wina, kulturę oraz turystykę i jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Polski-Portugalskiej Izby Gospodarczej, której działalność ma na celu umacnianie relacji gospodarczych pomiędzy oboma krajami. To święto, podczas którego można bliżej zapoznać się z kulturą i smakami Portugalii, ale także wyjątkowa okazja do nawiązania i wzmocnienia kontaktów biznesowych” – mówi Pedro Pereira da Silva, prezes Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej (PPCC), która jest organizatorem Tygodnia Portugalskiego w hotelu InterContinental.

PPCC w ubiegłym roku, przez Konfederację Portugalskich Przedsiębiorców i Krajową Izbę Gospodarczą Portugalii zostało uznane za najlepszą portugalską izbę gospodarczą na świecie. PPCC zrzesza ponad 200 firm z obu krajów. Promuje polski eksport do Portugalii (m. in. dużym wzięciem cieszą się tam nasze ogórki i wódka), a także wspiera portugalski eksport do Polski (wino, oliwki, owoce morza).

Pani Ambasador Portugalii Maria Amélia Paiva, podczas spotkania z dziennikarzami w hotelu InterContinental powiedziała, że wzrost wymiany handlowej pomiędzy Polską a Portugalią sięgnął 1,1 mld euro i był o 12 procent wyższy niż w 2013 roku. Jednocześnie od 2008 roku podwoiła się liczba firm inwestujących wzajemnie w naszych krajach z 600 do 1200.

Polacy coraz częściej jeżdżą turystycznie do Portugalii. W ubiegłym roku na zachodni skraj Unii Europejskiej pojechało 136 tys. Polaków (w 2009 roku jedynie 85 tysięcy).

To dobry moment, by rzucić wyzwanie polskim firmom, aby bardziej zaangażowały się w inwestycje na rynku portugalskim – podsumowała Pani Ambasador Maria Amélia Paiva – zwłaszcza, że Portugalia to także kraj, za pośrednictwem którego można dotrzeć na rynki portugalskojęzycznych krajów Afryki i Ameryki Południowej.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24