Wilanów: Gabinety Starożytności otwarte

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie otwarto właśnie dwa Gabinety Starożytności zawierające antyczne działa sztuki zgromadzone przez Stanisława Kostkę Potockiego, wybitnego archeologa, kolekcjonera i badacza dzieł sztuki, a przy tym oświeconego polityka i reformatora edukacji.

Wśród prezentowanych zbiorów egipskich i waz greckich z historycznej kolekcji Potockich, zobaczyć możemy m.in.: głowę Ozyrysa – fragment egipskiej rzeźby (595-570 p.n.e.), dwa alabastrony – naczynia z wizerunkami bogów i zwierząt wśród orientalizujących ornamentów (ok. 600 p.n.e.), czerwonofigurową amforę ze wzruszającą sceną pożegnania wojownika z żoną i ojcem (ok. 440 p.n.e.).

Stanisław Kostka Potocki zaczął kupować starożytne wazy podczas podróży do Włoch (1785-1786), między innymi z zamiarem skompletowania nowego wyposażenia do wnętrz pałacu wilanowskiego. Starożytne dzieła sztuki znalazły swoje miejsce w kolekcji rodziny Potockich w Wilanowie, a następnie, od 1805 roku, stały się częścią muzeum otwartego w pałacowych wnętrzach historycznej rezydencji króla Jana III.

Obecna prezentacja zbiorów pozwala zobaczyć je tak, jak zaplanował to twórca muzeum wilanowskiego – w historycznych wnętrzach pałacu i zabytkowych, starannie odrestaurowanych szafach.
Gabinety Starożytności można zwiedzać od początku grudnia 2017 r. na podstawie biletu do pałacu (w czwartki bezpłatnie).

Stanisław Kostka Potocki (1755-1821) – polityk, kolekcjoner, wolnomularz, cieszył się opinią wspaniałego mówcy i wybitnego znawcy sztuki.
Szczególnie zasłużył się na polu edukacji; za jego ministerium powstało ponad 1200 szkół, a w Warszawie założono Instytut Głuchoniemych i Uniwersytet Warszawski. Potocki promował również (co było wówczas wielką nowością!) edukację dziewczynek. Zajmował się także doborem podręczników i opracowywaniem standardów funkcjonowania instytucji edukacyjnych, a gdy trzeba było, brał sprawy w swoje ręce – ubogim uczniom okolicznych szkół rozdawał buty. W 1805 roku Stanisław Kostka Potocki udostępnił publiczności zgromadzoną w Pałacu w Wilanowie kolekcję sztuki.
Obejrzyj film: https://vimeo.com/15387311


Zdjęcia: W. Holnicki

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24