Gdańsk: 3 miliony pasażerów lotniska w Rębiechowie

Dziś port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie obsłużył trzymilionowego pasażera w 2014 roku. Tym samym osiągnął miejsce w pierwszej trójce polskich lotnisk.

Dzięki tegorocznemu wynikowi Gdańsk plasuje się na trzeciej pozycji za stołecznym Okęciem (10,3 mln pasażerów odprawionych w ubiegłym roku) i krakowskimi Balicami – 3,6 mln pasażerów w 2013 r. i 2,9 mln pasażerów do końca września br.).
Za Gdańskiem plasuje się lotnisko w katowickich Pyrzowicach (do końca października odprawiono tu 2,39 mln pasażerów).

W związku z tak wyjątkowym dniem lotnisko zorganizowało dziś wiele atrakcji dla pasażerów. Na uroczystości pojawił się prezydent miasta Paweł Adamowicz, który wcielił się w pracownika portu i sprawdzał podróżnym karty pokładowe. Poza tym każdy, kto w 2014 roku leciał z gdańskiego portu może wziąć udział w loterii, w której można wygrać czterodniowy wyjazd do Madrytu na mecz Realu Madryt z FC Barceloną oraz przelot w obie strony dla czterech osób.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, cieszył się osiągniętego z miejsca w czołówce polskich lotnisk i snuł plany na przyszłość: jak zapowiedział kolejnym krokiem ma być osiągnięcie przez gdański port pułapu 3,5 mln pasażerów rocznie. Mówił także o początkach inwestycji. – Pamiętam, jak jeden z radnych ostrzegał, że kiedy w Rębiechowie powstanie międzynarodowe lotnisko, to przez latające jumbo-jety kury w okolicznych gospodarstwach nie będą się niosły – wspominał Adamowicz.

– W przyszłym roku chcemy obsłużyć 3,5 mln pasażerów. Pomoże nam w tym rozbudowa infrastruktury. Niedługo już zapomnimy o tym brzydkim budynku, w którym dziś odprawiani są pasażerowie przylatujący do Gdańska. Jesteśmy też w trakcie rozbudowy systemu ILS do kategorii drugiej. Dzięki niemu samoloty będą mogły lądować u nas także w gorszych warunkach pogodowych – zapowiada Tomasz Kloskowski, prezes trójmiejskiego portu lotniczego.

W ubiegłym roku Port Lotniczy w Gdańsku miał przychody w wysokości 120,8 mln zł. Sam zysk wyniósł 20,2 mln zł. W tym roku ruch pasażerski wzrósł o 15 procent.

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24