GIS chce zaostrzyć przepisy dotyczące miejsc wykorzystywanych do kąpieli

Główny Inspektorat Sanitarny chce zaostrzyć przepisy dotyczące miejsc wykorzystywanych do kąpieli tak, aby gminy decydowały się na przekształcanie ich w kąpieliska.

 

Obecnie w Polsce jest ponad 200 miejsc określonych jako kąpielisko. Czy woda w nich jest czysta, możemy sprawdzić na stronie Sanepidu. Cztery razy więcej jest jednak miejsc wykorzystywanych do kąpieli, gdzie informacje o jakości wody w nich można sprawdzić jedynie w powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zanim ruszymy na wypoczynek nad wodą warto więc przekonać się, czy Sanepid określił ją jako „przydatną do kąpieli”.

Wykaz kąpielisk w Polsce, objętych kontrolą Sanepidu, można znaleźć na stronie sk.gis.gov.pl. Jako kąpielisko Sanepid rozumie wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych w Polsce. Obecnie w rządowym serwisie widnieją dwa kąpieliska – w Olsztynie i w Pobiedziskach – z których nie można korzystać, ponieważ nie zostały jeszcze otwarte. Pozostałe oznaczone na mapie miejsca są bezpieczne, a wodę w nich określono mianem „przydatnej do kąpieli”.

Kąpieliska w Polsce są wyznaczane uchwałami rady gminy i we wszystkich krajach Unii Europejskiej objęte są takimi samymi, rygorystycznymi wymogami. Każdego roku stacja sanepidu pobiera minimum cztery próbki wody z kąpieliska, aby zbadać jej jakość. Natomiast po zakończeniu sezonu kąpielowego, wyniki analizy przekazywane są do Komisji Europejskiej.
Najnowszy raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) oraz Komisji Europejskiej, opublikowany został w maju 2017 roku. Przebadano 201 kąpielisk znajdujących się w Polsce, z których pobrano 1073 próbki wody. Okazało się, że 90 proc. polskich kąpielisk spełniało normy unijne, 9,5 proc. nie doczekało się oceny, ponieważ były to obiekty nowe, a tylko kąpielisko w Jarosławcu nie spełniło norm.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24