Google Street View filmuje Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie jest drugą w Polsce, po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN instytucją kultury, której galerie będzie można zwiedzić wirtualnie na Google Street View.

Dziś właśnie zespół Google Street View fotografował Galerię Faras, Galerię Sztuki Średniowiecznej oraz Galerię Sztuki XIX Wieku. Łącznie ponad 3500 m2 muzeum. Już za kilka miesięcy każdy będzie mógł bez kolejki obejrzeć 983 obiekty znajdujące się w muzealnych galeriach m.in. ponad 600 eksponatów nowoczesnej aranżacji Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. Odkrycie polskich badaczy zostało okrzyknięte cudem w Faras, a ze 120 uratowanych przez archeologów przedstawień malarskich, 67 znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie i będzie dostępnych również na zdjęciach Museum View. W Galerii Sztuki Średniowiecznej, obejmującej powierzchnię ponad 720 m2, znajdzie się prawie 100 eksponatów z okresu późnego średniowiecza (XIV–XVI w.) pochodzących z różnych regionów dzisiejszej Polski. Są to m. in. imponujące ołtarze skrzydłowe, rzeźby zdobiące tzw. belki tęczowe, filary, jak również liczne obiekty mniejszych rozmiarów: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy. Trzon Galerii Sztuki XIX-wieku stanowi natomiast twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich zestawiona z obrazami artystów z różnych krajów Europy. Na Muzeum View będzie można obejrzeć ponad 270 obiektów z tej galerii.

Przeniesienie wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie na globalną platformę Google Cultural Institute stało się możliwe dzięki specjalnemu pojazdowi Street View, który dziś fotografował pomieszczenia muzealne. System z łatwością mieści się w muzealnych drzwiach i lawiruje pomiędzy rzeźbami. Dzięki Trolley’owi można podziwiać zdjęcia wnętrz już ponad 100 muzeów oraz innych obiektów, takich jak Biały Dom, Wieża Eiffela czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay.

Ale to nie koniec niespodzianek z Muzeum Narodowego. Oprócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane w gigapikselowej rozdzielczości, za kilka miesięcy zostanie udostępniony obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego autorstwa Canaletta ze zbiorów Muzeum Narodowego. Uchwycony na obrazie widok XVIII-wiecznej Warszawy zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy bardziej dokładny niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym. Na ekranie będzie można podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcia pędzla artysty. Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute, pozwalającego na prezentowanie sztuki w Internecie.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24