Grecja, potem długo, długo nic, czyli jak Polacy spędzili tegoroczne wakacje?

Dziś pierwszy dzień szkoły. Tegoroczny szczyt sezonu urlopowego dobiegł końca. A Polska Izba Turystyki na niedawnej konferencji prasowej w Warszawie przedstawiła jego podsumowanie.

Obejmuje ono wyjazdy urlopowe za pośrednictwem biur podróży w okresie od 28 kwietnia do 16 sierpnia br. Raport sporządzony został przez PIT na podstawie danych zebranych przez trzech jej członków: Fly.pl, Travelplanet.pl i Wakacje.pl. Ich przedstawiciele; Maciej Nykiel – dyr. zarządzający Fly.pl, Jarosław Kałucki – rzecznik prasowy Travelplanet.pl i Anna Podpora – kierowniczka działu produktu Wakacje.pl, uczestniczyli w prezentacji tego raportu. Konferencję prowadził prezes PIT Paweł Niewiadomski.

– Tegoroczny sezon turystyczny jest wyjątkowy. Pierwszy, w którym obowiązują nowe zabezpieczenia finansowe dla klientów biur podróży. Obecnie są oni objęci nie tylko gwarancjami bankowymi lub ubezpieczeniowymi, ale także Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym – powiedział prezes PIT Paweł Niewiadomski.

W sumie stanowi to stuprocentową gwarancję zwrotu klientom pieniędzy w razie niewypłacalności legalnego organizatora turystyki. Co zachęca do korzystania z ich usług. Prezes PIT jako dodatkowe czynniki sprzyjające w br. zagranicznym wyjazdom wymienił również lepszą sytuację materialną wielu rodzin, m.in. dzięki programowi 500+, niskie ceny paliwa lotniczego i wzrost liczby rejsów oraz miejsc w samolotach, zwłaszcza czarterowych. A także wzmocnienie kursu złotego wobec walut zagranicznych.

W wyjazdach organizowanych przez biura podróży ma ona aż 35% udział. Na drugim miejscu w analizowanym okresie znalazła się Bułgaria z 14,3% udziałem, a następnie Hiszpania – 13,7%. W czołówce są też Turcja – 9,5,% oraz Egipt – 7,1%, które odrabiają straty z roku poprzedniego, a ten drugi również wcześniejszych. Przy czym Turcja mimo stosunkowo wysokiego, bo 22% wzrostu cen. Natomiast tegoroczne urlopy w Egipcie, przy korzystnym kursie złotego, okazały się o około 150 zł na osobę tańsze niż w 2016 r. Wśród dziesięciu państw, do których najchętniej wyjeżdżają Polacy za pośrednictwem biur podróży w tegorocznym sezonie letnim, są też Włochy, Chorwacja, Albania, Portugalia i Cypr. Nie ma w niej popularnej niegdyś Tunezji.

Środkiem podstawowym w zagranicznych letnich wyjazdach urlopowych z biurami podróży – 92,3% – są samoloty. Autokary i dojazd własny stanowią zaledwie po 3,8 – 3,9% całego ruchu zorganizowanego. Interesujące są także informacje na temat wybieranej przez naszych rodaków kategorii hoteli i wyżywienia. Najpopularniejsze – decyduje się na nie 43% uczestników imprez – są hotele 4*. Przy czym warto uwzględnić fakt, że obiekty z taką kategoryzacją w Egipcie czy Turcji różnią się, in minus, w porównaniu z europejskimi. 3* zadowala się 43%, 5* –16,5%, zaś na najniższe kategorie: 2* lub mniej, reflektuje tylko 4,5%. Równocześnie aż 73,1% uczestników zamawia wyżywienie w systemie All Inclusive. 14,8% HB – tylko śniadanie i obiad. 5,2 – BB (noclegi tylko ze śniadaniami). 5,6% nawet bez nich. Zaś 1,4% FB, czyli z trzema posiłkami.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24