Grecja boi się skutków Brexitu

Grecja obawia się następstw Brexitu. Według prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorstw Turystycznych mogą okazać się bolesne dla greckiej gospodarki.

Grecki przemysł turystyczny jest w ogromnym stopniu uzależniony od prosperity gospodarczego takich krajów jak Wielka Brytania. Sektor ten może już od 2017 roku zacząć odczuwać negatywne skutki Brexitu.

W 2015 roku Grecję odwiedziło 2,4 miliona Brytyjczyków, którzy wydali tam dwa miliardy euro.

Utrata wartości funta w stosunku do euro zmniejszy napływ turystów z Wielkiej Brytanii. Mogłoby to być zamortyzowane przez obniżenie stawek w greckich hotelach. Jednak hotelarze już teraz wyczerpali swój „margines manewru”, ponieważ przed paru miesiącami rząd, zmuszony spłacać pożyczki pomocowe, wprowadził nowe podatki i opłaty.

Już wcześniej na dochodach greckiego sektora turystycznego bardzo negatywnie odbiło się osłabienie gospodarki rosyjskiej. W 2014 roku w Grecji wypoczywało 1,2 miliona turystów Rosji. W następnym roku już tylko 512 000. To bezpośredni skutek spadku wartości rosyjskiej waluty. W czerwcu 2014 r. euro kosztowało 47 rubli, a w 2015 r. już 61 rubli.

Grecji udało się zrekompensować sobie utratę części klientów z Rosji zwiększonym napływem turystów z Wielkiej Brytanii i innych krajów UE, ale niedługo i to może się zmienić.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24