Historyczno-kulturalne atrakcje Beskidu Niskiego

Turyści odwiedzający w najbliższy weekend (28-29 kwietnia 2018) Beskid Niski mogą uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach historyczno-kulturalnych.

W Gorlicach odbędzie się 4. edycja Festiwalu  „4 STRONY KARPAT”, gdzie po raz pierwszy nastąpi publiczne wykonanie utworów z nowego albumu zespołu Haydamaky, nagranego wspólnie z Andrzejem Stasiukiem (z nowego albumu „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”). Festiwal „4 Strony Karpat” – organizowany przez Gorlickie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Gorlicach – to potężna dawka porywającej muzyki folkowej, podana w zupełnie nowy, atrakcyjny sposób przez fenomenalne zespoły. Podczas dwudniowego wydarzenia wystąpią wyjątkowi artyści folkowi, którzy zaprezentują na jednej scenie muzykę etniczną, typową dla ich regionów oraz dla regionu karpackiego. Podczas tej edycji festiwalu uczestnicy wyruszą w muzyczną podróż na Bałkany i Wschód, będą eksplorować także fuzje muzyki etnicznej z jazzem, elektroniką i literaturą.

Rynek w Gorlicach, fot. materiały prasowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W położonej o kilka kilometrów od Gorlic Sękowej będzie obchodzona 103. rocznica Bitwy Gorlickiej. W niedzielę, 29 kwietnia 2018 r. już po raz już po raz ósmy odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Gorlickiej z 2 maja 1915 r.,  zorganizowana  – tradycyjnie – przez: Grupę Rekonstrukcji Historycznej “Gorlice 1915”, Urząd Gminy Sękowa i Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej. Wydarzenie przygotowywane jest w ramach projektu transgranicznego „Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza”. Początek o godz. 15:00 (Sękowa, Pańskie Pola – naprzeciw kompleksu sportowo rekreacyjnego w Sękowej.

W czasie rekonstrukcji widzowie obejrzą m.in. kawalerię i samoloty z okresu I Wojny Światowej. Zupełną nowością będzie “zmotoryzowanie” inscenizacji przez zaangażowanie w jej przebieg pojazdów z minionej epoki (osobowych i ciężarowych). Będzie też „żołnierskie jadło”!

Rekonstrukcja Bitwy Gorlickiej w 2017 w Sękowej, fot. materiały prasowe

Bitwa pod Gorlicami była największą bitwą stoczoną na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej. Poniosło w niej śmierć ok. 20 tys. żołnierzy, przedstawicieli wszystkich narodowości Środkowo-Wschodniej Europy m.in. Niemców, Rosjan, Austriaków, Polaków, Ukraińców, Węgrów, Słowaków, Czechów. Dawnych wrogów pojednała śmierć i wspólne cmentarze, rozrzucone m.in. na terenie Beskidu Niskiego.

Rekonstrukcja Bitwy Gorlickiej w 2017 w Sękowej, fot. materiały prasowe

 

 

 

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24