Ile będzie kosztował sylwester w polskich górach?

Analitycy z eSKY.pl obliczyli, ile w tym roku będzie kosztował sylwester na stoku.

– Chociaż doświadczenia z zeszłego roku pokazują, że śnieg jest, lub go nie ma, to jednak nie wpływa mocno na liczbę rezerwacji. Idea jest taka, by spędzić czas z bliskimi osobami, odpocząć i wyjść „zza stołu”, by pozbyć się świątecznych kilogramów. A czy to oznacza jeżdżenie na nartach, czy w wersji bezśnieżnej – wędrówki po górach, nie ma to znaczenia. Choć trzeba przyznać, że w tym roku klienci zwlekali z rezerwacją pobytów sylwestrowych aż do grudnia, to na początku tego miesiąca zrobili ich tak dużo, że w tym momencie ciężko znaleźć wolny obiekt w dobrej cenie. Na ten moment jest wykupionych około 94 proc. ofert – mówi Tomasz Kaczmarek z serwisu eSKY.pl

Wśród miejsc wybieranych przez Polaków króluje Zakopane i pobliskie miejscowości. Pomimo, ze niezmiennie od kilku lat tutejsze ceny są najwyższe ze wszystkich górskich kurortów. Chociaż średnie ceny rezerwacji poza świątecznych to 195 PLN, to ceny na święta są wysokie i średnio wykoszą 410 PLN, natomiast na Sylwestra aż 570 PLN. Z czego to wynika? Część obiektów znacznie podnosi koszty pobytów na czas, w którym jest duże zainteresowanie gości – koszty wzrastają nawet trzykrotnie. Średnie stawki są również mocno wywindowane przez to, że część hoteli – tu głównie tych bardziej luksusowych – przewidziało świąteczne i sylwestrowe pakiety przy czym te pierwsze to koszt. od 3190 za cztery dni, a drugie nawet 5890 PLN za czterodniowy pobyt, w który wliczony jest bal. Przy takich kosztach fakt, że ceny noclegów w pensjonatach rosną z 65 PLN do 130 PLN na te wybrane dni, nie powinno być większym zaskoczeniem. Wywindowane ceny nie wpływają na sympatie Polaków i aż 45 proc. klientów eSKY.pl spędzających święta lub sylwestra w górach wybiera właśnie zimową stolicę Polski, a zainteresowanie wyjazdami w te okolice jest aż od 7 proc. wyższe niż przed rokiem.

Tańszą opcją, jeżeli chodzi o wyjazdy świąteczno-sylwestrowe są Beskidy, Przygotowując raport analitycy sprawdzili ceny pobytu w czterech miejscach w Beskidach – Wiśle, Żywcu, Szczyrki i Ustroniu. Jeżeli ktoś chciałby wybrać się do tych miejscowości poza „gorącym” okresem to noclegi kosztują średnio 155 PLN, natomiast na święta wzrastają dwukrotnie i kosztują 300 PLN. Należy podkreślić, że tu w przeciwieństwie do Zakopanego i okolicy, nie ma większych rozróżnień na ceny świąteczne a sylwestrowe. Z przeanalizowanych cen najdroższe są pobyty w Żywcu, gdzie średni koszt pobytu to 450 PLN – o 10 PLN mniej niż przed rokiem. Natomiast w Wiśle, która od czterech lat jest najtańsza w regionie, średni koszt pobytu to 260 PLN – czyli dokładnie tyle samo, co w roku ubiegłym. W Szczyrku średnie ceny to ok 300 PLN, a w Ustroniu 330 PLN. Beskidy w okresie świąteczno-sylwestrowym odwiedzi w tym doku 27 proc. klientów.

A jak sytuacja wygląda w Karkonoszach? Analizie poddano koszty w trzech kurortach: Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Kudowie Zdroju. Średnie koszty pobytu w tych miejscowościach w czasie poza świątecznym to 85 PLN – o 15 PLN mniej niż przed rokiem. Natomiast jeżeli chodzi o sylwester, najwyższe ceny są w Szklarskiej Porębie 430 PLN – czyli o 30 PLN mniej niż przed rokiem, kolejną pozycję zajmuje Karpacz 410 PLN – gdzie w 2014 średni koszt pobytu to 490 PLN, najtańsza jest Kudowa ze średnim kosztem pobytu 350 PLN. Na rezerwacje pobytu w Karkonoszach zdecydowało się 18 proc. klientów serwisu.

Od kilku lat rośnie również popularność Bieszczadów. W tym roku na odwiedzenie ich w okolicach świąt i sylwestra zdecydowało się 10 proc. klientów serwisu eSKY.pl. Najchętniej wybierane miejscowości to: Ustrzyki Dolne i Polańczyk. Pobyt w tych okolicach, jest na ten moment najtańszy, ze wszystkich polskich górskich kurortów. Średni koszt pobytu w Ustrzykach poza świętami to koszt 90 PLN, w Polańczyku również. Natomiast w okresie świąteczno-sylwestrowym koszty wzrastają do 190 PLN w Ustrzykach i 210 PLN w Polańczyku.

Niezależnie od tego, jak bardzo rosną koszty pobytu w górach w okresie świątecznym i sylwestrowym, zainteresowanie takimi wyjazdami nie maleje, a wręcz przeciwnie. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba takich wyjazdów zwiększyła się o 9 proc., w latach poprzednich o 7.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24