Imprezy na stulecie

Przed 100 laty powstała niepodległa Czechosłowacja. W 2018 roku zarówno Czechy jak i Słowacja świętują więc stulecie swego powstania. Duża część z zaplanowanych uroczystości, wystaw i imprez odbędzie się w Pradze.

Wystawa Czesko-Słowacka, poświęcona wspólnej historii obu krajów, przyjedzie do Pragi  w październiku 2018. Wydarzenie nosi nazwę Założona w 1918.  Zaprezentowane zostaną takie skarby jak Złota Bulla Sycylijska lub List majestatyczny. Również w październiku w Narodowym Muzeum Techniki rozpocznie się wystawa Made in Czechoslovakia lub co przemysł dał światu.

W mieście Pilzno kulminacyjnym punktem obchodów rocznicowych będą Pilznieńskie Uroczystości Powstania Republiki (27-28 października). Turyści i mieszkańcy będą mogli zwiedzać muzea, galerie i zabytkowe obiekty bezpłatnie lub za symboliczną opłatą. Atrakcją będzie także wieczorna parada z lampionami, w strojach z czasów Pierwszej Republiki. Do 31 października w centrum wystawowym DEPO2015 można oglądać ekspozycję „Sto lat republiki oczami pięciu pokoleń“. Na zwiedzających czeka kilka tysięcy fotografii prezentujących życie codzienne pięciu pokoleń mieszkańców Pilzna, jak również przedmioty użytkowe.

Na Dni NATO oraz Dni Sił Powietrznych Republiki Czeskiej, największe tego typu show w Europie Ostrawa zaprasza od 15 do 16 września. Pogram tegorocznej edycji nawiąże do stulecia powstania Czechosłowacji. Kulminacyjnym punktem obchodów stulecia w Ostrawie będą uroczystości 28. października.

Na tradycyjny festiwal  gastronomiczny uzdrowisko Karlova Studánka w Jesionikach zaprasza 11. sierpnia. Oprócz regionalnych przysmaków na gości czeka między innymi kulinarne show, workshopy, koncerty i imprezy kulturalne nawiązujące do obchodów stulecia powstania Pierwszej Republiki.

Międzynarodowy rajd zabytkowych samochodów Beskyd Rallye, największa tego typu impreza w środkowej Europie przejedzie przez malownicze miasteczka Beskidów od 26 do 28 lipca. Ekskluzywne historyczne pojazdy będzie można podziwiać także podczas imprezy Trofeo Nike Jeseniky od 7 do 9 września, w regionie Jesioników. Pojazdy przybędą z Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Francji, Anglii i Luksemburga.

22 września w regionie Śląska Opawskiego w ramach corocznej akcji Światła nad bunkrami oświetlone zostaną zabytkowe obiekty fortyfikacji przygranicznej.

Rocznicę 120 lat od wyruszenia pierwszej kolejki wąskotorowej z miasta Třemešná do Osoblahy (Jesioniki) upamiętni dwudniowy festiwal 28-29 września.

W miejscowości Zlin (wschodnie Morawy) 27 września na melomanów czeka uroczysty koncert Moja Ojczyzna, z okazji stulecia powstania Czechosłowacji. Uroczysty koncert Filharmonii Bohuslava Martinů zabrzmi także 25 października w tutejszym Centrum Kongresowym.  Instytut Baty zaprezentuje w dniach 25 października – 31 grudnia wystawę Życie w Zlinie Baty. Uroczystości nawiązujące do setnej rocznicy powstania Czechosłowacji zaplanowano na rynku Pokoju (náměstí Míru) w Zlínie 27 października. Więcej na www.czechtourism.com.

Pilzno. Fot.: Ladislav Renner

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24