Integracja sektora lotniczego w Polsce

Do Polskiej Grupy Lotniczej (PGL) włączone zostały cztery kluczowe spółki Skarbu Państwa – Polskie Linie Lotnicze LOT, LOT Aircraft Maintenance Services, LS Airport Services i LS Technics. Jest to kolejny etap konsolidacji PGL i początek integracji sektora lotniczego w Polsce.

LOT jest przewoźnikiem lotniczym, LOTAMS i LS Technics zajmują się obsługą techniczną samolotów, a LSAS handlingiem, czyli obsługą naziemną samolotów oraz obsługą pasażerów, bagaży i przesyłek lotniczych. Skonsolidowana w dniu 10 października 2018 roku PGL będzie miała silniejszą pozycję na rosnącym globalnym rynku lotniczym w rywalizacji z innymi podmiotami, niż miałaby w pojedynkę każda ze spółek wchodzących jej skład.

– Polska Grupa Lotnicza pozwoli wytworzyć synergię, która będzie bodźcem do rozwoju całego sektora lotniczego w Polsce, a pośrednio szybszego rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki utworzeniu PGL pasażer znajdzie się w rękach jednej grupy kapitałowej. W związku z tym pasażer zyska większy wybór połączeń, bardziej konkurencyjną ofertę i w efekcie, będzie cieszył się wyższym standardem podróżowania – powiedział Rafał Milczarski, prezes PLL LOT i PGL.

Spółka Polska Grupa Lotnicza została powołana do życia w styczniu br. W sierpniu br. UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PGL spółek LOT, LOTAMS i LSAS i LST. Utworzenie PGL jest kolejnym krokiem do konsolidacji rozdrobnionego rynku usług lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzisiejszy potencjał pasażerski całego regionu CEE to 180 mln mieszkańców. Według prognoz ULC, w 2035 roku lotniska w Polsce odprawią łącznie 95 mln pasażerów, co oznacza prawie 2,5-krotny wzrost względem dnia dzisiejszego. Te prognozy są podstawą m.in. do planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, do obsługi którego Skarb Państwa będzie potrzebował silnej PGL, czyli przewoźnika z dużym udziałem w rynku oraz sprawnych spółek utrzymaniowych i handlingowych zintegrowanych w ramach grupy.

PGL będzie działała na zasadach podobnych do innych grup lotniczych na świecie zorganizowanych wokół dużych przewoźników lotniczych, takich jak m.in Lufthansa Group, IAG (British Airways i Iberia) i Air France-KLM. Wszystkie podmioty wchodzące w skład grupy PGL zachowają swoją tożsamość, odrębność kapitałową i będą prowadziły działalność na rynku usług lotniczych.

Pierwszą ogłoszoną inwestycją PGL jest baza MRO (Maintenace Repair and Overhaul), która utworzona zostanie w ciągu trzech lat przez LOTAMS na terenie Portu Rzeszów-Jasionka. Inwestycja obejmuje hangary do obsługi technicznej samolotów, które mają być przystosowane m.in. do obsługi samolotów szerokokadłubowych najnowszej generacji, takich jak Boeing 787 Dreamliner, Boeing 777 czy Airbus A350. Docelowo w skład PGL wejdzie też spółka zajmująca się pozyskiwaniem i leasingowaniem samolotów dla różnych linii lotniczych na całkowicie komercyjnych i rynkowych zasadach.

Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Juda prezes LOT AMS, Rafał Milczarski prezes PGL i Marcin Opaliński prezes LS Airport Services.

Fot.: Grzegorz Micuła

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24