Islandia prezentuje się w Warszawie i kusi Polaków

W 2014 Islandię odwiedziło 18 tysięcy Polaków. O tym, że Islandia staje się coraz modniejsza wśród naszych turystów, najlepiej świadczy fakt, że sezonowa linia WOW Air ma już na najbliższy sezon zarezerwowane praktycznie wszystkie miejsca w swoich samolotach.

W połowie stycznia w warszawskim hotelu Polonia Palace odbył się islandzki workshop, w którym udział wzięło 8 firm turystycznych z Islandii: biura turystyczne  Reykjavik Excursions  i Iceland Travel, specjalizujące się w turystyce jeździeckiej Ishertar, organizująca rejsy wycieczkowe w celu podglądania wielorybów Elding Adventure, rodzinna firma hotelarska Hotels of Iceland, Linie lotnicze Icelandair, WOW air  oraz zajmujące się promocja Islandii Promote Iceland. Z polskiej strony zjawiło się kilkadziesiąt turystycznych biur i agencji zainteresowanych tym kierunkiem. Islandzkie biuro incomingowe Iceland Travel, współpracujące już m.in. z Rainbow Tours i Logos Travel, przyjechało do Warszawy nawiązać kontakty z innymi polskimi firmami zainteresowanymi przywożeniem turystów na wyspę. Hotels of Iceland mają do zaoferowania piętnaście 3 i 4-gwiazdkowych hoteli: 12 hoteli Fosshotel w całym kraju oraz 3 hotele w Reykjaviku – razem blisko 1100 pokoi.
Islandia nazywana jest często europejską Nową Zelandią ma bowiem góry, fiordy, lodowce i gejzery a także więcej owiec niż mieszkańców. Jest to jeden z najdroższych krajów Europy a mimo to w ostatnich latach odwiedzało go około 900 tysięcy turystów rocznie. Tymczasem Islandia, której powierzchnia to dokładnie 1/3 powierzchni Polski ma niewiele ponad 300 tysięcy mieszkańców a najliczniejszą mniejszością narodową są od kilkunastu lat – Polacy.
Dotychczas sezon turystyczny trwał tu zaledwie przez 3 letnie miesiące, a po 20 sierpnia większość muzeów i obiektów turystycznych poza Reykjavikiem było zamykanych, a wiele dróg zwłaszcza przez interior już od września często jest niedostępnych ze względu na opady śniegu.
Islandczycy chcą to zmienić i wykreować swój kraj jako kierunek całoroczny. Chcą zaprezentować się jako kraj ekologiczny, inspirujący i niezwykle ciekawy przyrodniczo.

Zaskakująco dla promocji naszego kraju przyczyniła się dramatyczna erupcja islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, który w kwietniu 2010 roku uziemił większość samolotów nad Europą. Dziennikarze z całego świata ciągle mówili o Islandii co przełożyło się na duże zainteresowanie naszym krajem. – mówi Thorleifur Thor Jonsson z biura promocji turystyki islandzkiej.

Islandczycy zdają sobie sprawę, że z braku palm, plaż z białym piaskiem i hoteli all inclusive nie mają szans na masową turystykę. Liczą na turystów zainteresowanych magią tej wyspy ognia i lodu, średniowiecznych sag o normandzkich bohaterach i opowieści o niewidzialnych ludziach czyli elfach żyjących w szczelinach wulkanicznych skał, w których istnienie wierzy większość Islandczyków. I wspaniałą naturą.

Islandia_Husavik_ogladanie_wielorybow_fot.Grzegorz Micula
Poza wycieczkami autokarowymi, turysta na Islandii może wybrać się na wędrówkę po lodowcach, jeździć po nich skuterami i psimi zaprzęgami, penetrować wulkaniczne jaskinie, podziwiać największe i najpiękniejsze wodospady Europy pływać amfibią po lodowej lagunie i kąpać się w źródłach termalnych jak na przykład w Błękitnej Lagunie uważanej za jedno z najwspanialszych naturalnych SPA, wędrować po dymiących polach świeżej lawy, oglądać tryskające gejzery oraz podziwiać żyjące u wybrzeży Islandii wieloryby.

Fot. Grzegorz Micuła, Turystyka24.tv

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24