Jaka jest ta Islandia?

Jeśli nie przepadasz za upałami, koniecznie wybierz się na Islandię. Tam w czerwcu – najcieplejszym i najmniej deszczowym miesiącu – temperatura powietrza nie przewyższa 15 st. Celsjusza. Kurtki, a nawet czapki są niezbędnie, ale za powietrze i woda są krystalicznie czyste, a krajobrazy przepiękne.

Można tam zobaczyć urocze maskonury, mnóstwo owiec i koników islandzkich, nasycić się widokiem wodospadów, wulkanów i lodowców lub poczuć się jak w Prowansji, patrząc na bezkresne fioletowe pola łubinów.
Duży wpływ na odbiór urody wyspy może mieć pora roku, kiedy się tam znajdziemy. Czasem deszcz pada nawet trzy tygodnie, a lodowaty wiatr wieje raczej zawsze. Ta mała wyspa na Atlantyku zajmuje powierzchnię zbliżoną do 1/3 powierzchni Polski, a zamieszkuje ją według danych z Islandzkiego Urzędu Statystycznego (styczeń 2016) 332 529 osób.
Islandia stała się ostatnio modnym miejscem, dlatego coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę do tego kraju. Statystyki pokazują, że populacja wkrótce osiągnie jedną trzecią miliona. Największą grupą wśród obcokrajowców, których 1. stycznia było w Islandii 26 485, są Polacy – 12 067, stanowiąc 46,6 proc. obcokrajowców w Islandii.

Na obserwację zabawnych maskonurów, będących – przynajmniej do niedawna – częścią jadłospisu Islandczyków, warto popłynąć promem (ok. 35 min./2640 koron islandzkich w obie strony) na Wyspy Vestmannaeyjar, gdzie znajduje się jedna z trzech głównych kolonii maskonurów w Islandii. Właśnie ozpoczęła się doroczna misja badawcza naukowców z Centrum Natury z Islandii Południowej, która ma na celu zbadanie powodu zmniejszania się populacji islandzkich maskonurów. Większość światowej populacji maskonurów rodzi się w Islandii, ale w ostatnim dziesięcioleciu odnotowano znaczny spadek ich liczebności. Misja badawcza polega na zliczaniu jaj oraz wylęgających się małych. Młode maskonury dostają elektroniczne urządzenia do śledzenia tras ich lotów. Badania prowadzone są również na Ingólfshöfði i wyspie Papey, największej wyspie przy wschodnim wybrzeżu Islandii, zajmującej ok. 2 km kw. powierzchni.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24