Jiczyn: rozbójnik Rumcajs kończy 50 lat

Słynny rozbójnik Rumcajs, którego znamy z czechosłowackiego serialu animowanego, świętuje w tym roku okrągłą rocznicę 50 urodzin. Z tej okazji postać Rumcajsa, a także bohaterów innych bajek, przypomni barwny festiwal Jiczyn – miasto bajki, kóry odbędzie się od 13 do 17 września. 

Graficzny wizerunek Rumcajsa stworzył w roku 1967 malarz Radek Pilař. Václav Čtvrtek umieścił postać poczciwego szewca, który został rozbójnikiem, w swym ukochanym Jiczynie, rozbójnik stał się więc symbolem tego pięknego miasteczka.

Festiwal Jiczyn – miasto bajki odbędzie się od 13 do 17 września. Na kilka dni miasto zmieni się w prawdziwe bajkowe królestwo. Na dzieci i dorosłych czekają gry, zabawy, tańce, przedstawienia teatralne, korowody bajkowych postaci, najróżniejsze warsztaty twórcze, konkursy, duży pokaz sztucznych ogni i mnóstwo innych atrakcji. Będzie można zajrzeć także do zakładu szewskiego Rumcajsa, zwiedzić  interaktywną ekspozycję poświęconą słynnemu  rozbójnikowi w Galerii Miejskiego Centrum Informacji w Pałacu  Valdstejna na rynku (galeria Radka Pilařa) czy wejść na wieżę widokową z 1568 roku, o wysokości 52 m, na którą wiedzie 156 schodów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i okolicę.

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24