Jordania coraz bardziej otwarta na turystów z Polski

Przedstawiciele organizacji i instytucji związanych z turystyką Jordanii gościli niedawno w Polsce. Oprócz udziału w targach TT Warsaw (22-24 listopada br.) Jordańska Organizacja Turystyczna zorganizowała w Krakowie i w Warszawie workshopy B2B dla polskich tour operatorów i biur podróży z jordańską branżą turystyczną.

Jordania znana jest ze starożytnego nabatejskiego miasta Petra, wykutego w skale ponad 2000 lat temu. Niemniej ten stabilny, pokojowy i nowoczesny kraj ma do zaoferowania turystom znacznie więcej atrakcji. Od żyznego i ciągle zmieniającego się obszaru doliny rzeki Jordan, do ogromnych i majestatycznych, pustynnych kanionów.

 

Prezentacje atrakcji turystycznych Jordanii

Podczas spotkań w Krakowie i w Warszawie przedstawiciele Jordańskiej Organizacji Turystycznej dokonali prezentacji najważniejszych atrakcji turystycznych swego kraju, zachęcając do przyjazdu turystów z Polski. Warto przy tej okazji wspomnieć, że z Polski do Jordanii można podróżować tanią linią lotniczą Ryanair – połączenia: z Warszawy (lotnisko w Modlinie) do Ammanu oraz z Krakowa do Ammanu (zostało uruchomione z końcem października 2018 r.). Loty realizowane są dwa razy w tygodniu.

Co warto zobaczyć w Jordanii?

Stolica Jordanii, Amman jest fascynującym miastem kontrastów. To miejsce gdzie starożytność łączy się z nowoczesnością. Przed wiekami Amman zwany był… Filadelfią. Warto wybrać się tu na spacer po archeologicznym parku – Cytadeli Dżabal Al-Qala’at, z którego doskonale widać znaczną część tego położonego podobnie jak Rzym – pierwotnie na siedmiu wzgórzach – miasta. Uwagę turystów przyciągają również m.in.: teatr rzymski, który jest wbudowany w zbocze wzgórza i może pomieścić nawet 6 tysięcy widzów; Jordańskie Muzeum Archeologiczne, Królewskie Muzeum Samochodów, Jordan Hejaz Railway, czyli muzeum kolejnictwa oraz Jordańska Galeria Narodowa. Amman jest także miastem sklepów i kawiarni. Poszukujący lokalnych specjalności powinni odwiedzić również targ.

Amman stanowi idealną bazę wypadową do zagłębienia się w Jordanii. Popularnym kierunkiem jest wybrzeże Morza Martwego (słone jezioro bezodpływowe, położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii). To największe naturalne SPA na ziemi – minerały z błotnistego dna morza pomagają w leczeniu chorób skóry. Warto zobaczyć także najniższy punkt na powierzchni ziemi – Dolinę Jordanu. Ten rozległy odcinek wodny zasilany jest przez wiele rzek, w tym rzekę Jordan. Uważa się, że obszar ten był siedzibą pięciu biblijnych miast: Sodomy, Gomory, Admanu, Zeboiimu i Zoary (Bela). Po drugiej stronie Jordanu znajduje się obszar zwany Betanią – znany jako Miejsce Chrztu (Baptism Site) – pomiędzy rzeką Jordan a Wzgórzem Świętego Eljasza. Znaleziska z początków I stulecia naszej ery (m.in. jaskinia w której mieszkał Jan Chrzciciel), potwierdzają, że miejsce to było zamieszkiwane w okresie życia Jezusa i Jana Chrzciciela. Dlatego Betania przyciąga mnóstwo pielgrzymek. Przypomnijmy, że na liście światowego dziedzictwa UNESCO z obszaru Jordanii znajdują się m.in. starożytne skalne miasto Nabatejczyków – Petra z legendą o skarbie egipskiego faraona; Kasr Amra czyli zamek na środku pustyni i Wadi Rum zwany Doliną Księżycową. 

Warto wybrać się także do regionu Agaba, położonego na południu Jordanii nad Morzem Czerwonym. Miasto Akaba to jedyny port morski tego kraju. Krystaliczna woda, bajeczne rafy, piaszczyste plaże z palmami oraz czerwone pustynie czekają na turystów z Polski. Wybrzeże Morza Czerwonego stało się także jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla zapalonych płetwonurków zawodowców i amatorów. Obywatele Polski odbywający podróż do Jordanii w celach turystycznych muszą posiadać wizę, którą można uzyskać na lądowych przejściach granicznych oraz na lotnisku (wiza jednokrotna). Wiza jest płatna (40 dinarów jordańskich, czyli ok. 56 USD). Wizy wielokrotnego wjazdu są ważne przez 6 miesięcy i kosztują 120 JOD (ok. 170 USD).

 

 

 

 

 

 

 

Related News

Comments are closed

© 2014-2018 TURYSTYKA24